Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
              Vaikų erdvė

Michaeliui Endė 90

M. Ende Vokiečių vaikų rašytojas MICHAELIS ENDĖ (1929 11 12–1995 08 28) – vienas žinomiausių XX a. Vokietijos autorių, kurio šiuolaikine klasika tapusios knygos „Momo“ bei „Begalinė istorija“ tebevirpina aistringų skaitytojų širdis. Nors rašė ne vien vaikams (kai kurias savo knygas šiai skaitytojų auditorijai ir iliustravo), bet ir suaugusiesiems, M. Endė pasaulinio pripažinimo ir daugybės apdovanojimų sulaukė už kūrybą būtent jauniesiems skaitytojams.
Savitas, tarp realybės ir nežabotos fantazijos kuriamas veiksmas, šmaikštus ir subtilus, jautrus autoriaus pasakojimo stilius, prisotintas filosofinių įžvalgų, pavergia skaitytoją nuo pirmųjų puslapių – jokio didaktiškumo, jokių banalių, nuspėjamų veikėjų ar siužeto vingių, vien tikėjimas vaiku ir begalinė aistra pasakojamai istorijai, trykštančiai kaip gaivus šaltinis, kuria užsikrečia ir skaitantysis.
Būsimasis rašytojas gimė Bavarijoje esančiame Garmišo-Partenkircheno mieste dailininko siurrealisto ir kineziterapeutės šeimoje. Matyt, tėvo meninė veikla turėjo įtakos ir sūnaus talentui. Maža to, sulaukęs šešerių, Michaelis su šeima persikėlė į Švabingo – vieno Miuncheno rajonų – kvartalą, kuriame anuomet gyveno menininkai. Antrasis pasaulinis karas labai apkartino būsimojo rašytojo šeimos gyvenimą bei paties Michaelio vaikystę.
Nors baigdamas mokyklą Štutgarte (o tai pavyko tik dėl finansinės šeimos draugų paramos) Michaelis svajojo būti dramaturgu, daugiausia rašė apsakymus ir eilėraščius. Šiame mieste jis susidomėjo ekspresionistų ir dadaistų kūryba, pats savarankiškai ėmė daugiau domėtis literatūra, išbandė aktoriaus profesiją, o kai dėl finansinių galimybių negalėjo studijuoti dramaturgijos, gavęs stipendiją baigė dvejų metų aukštesniąją aktorystės mokyklą Miunchene. Vieną dieną M. Endė ėmė ir parašė du sakinius, nė nenutuokdamas, koks bus trečiasis. Vėliau tų sakinių vis daugėjo ir virto autoriui pelniusia pripažinimą bei apdovanojimus apysaka „Džimas Saga ir mašinistas Lukas“. 1962 m. pasirodė antroji pasakojimo dalis – „Džimas Saga ir pašėlęs Tryliktukas“.
Pasaka-apysaka „Momo, arba Nuostabus pasakojimas apie laiko vagis ir mergaitę, kuri žmonėms grąžino iš jų pavogtą laiką“ gelminiu lygmeniu ir filosofiškumu gerokai skiriasi nuo Luko ir Džimo Sagos nuotykių. 1973 m. išleistoje knygoje, tapusioje šiuolaikine klasika, išverstoje į daugiau nei keturiasdešimt kalbų, autorius, pasitelkdamas vienos mergaitės ir vieno miestelio istoriją, įtraukia skaitytoją į kvapą gniaužiantį šiuolaikinio pasaulio pragaišties tyrinėjimą. Įstabu tai, kad net ir po beveik penkiasdešimties metų nuo „Momo“ pasirodymo ši pragaištis nė kiek nesumenkusi, galbūt net atvirkščiai – tampa vis aktualesnė ir, atrodo, neišvengiama.
1970–1985 gyveno Italijoje. Parašė daugiau kaip 20 knygų (kai kurias pats iliustravo). Be „Džimas Saga ir mašinistas Lukas“ ir „Momo“ išgarsėjo romanu pasaka Begalinė istorija. Parašė novelių, operų libretų vokiečių legendų ir padavimų motyvais. Kūryboje vaizduojamas pozityvus utopinis pasaulis, kuriame veikia mistinės, fantastinės būtybės, gausu nuotykių, poetizuojama laisvė, meilė, gėris; paradokso poetika derinama su filosofiniais apmąstymais apie gyvenamąjį metą, ryšku žaismingumas, humoras.

Šaltiniai:
Prieiga per internetą: https://www.vle.lt/Straipsnis/Michael-Ende-52779

<https://www.ibbylietuva.lt/kalendorius/1929-m-lapkricio-12-d-gime-rasytojas-michaelis-ende/>