Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
              Vaikų erdvė

Visas knygas galite užsisakyti elektroniniame bibliotekos kataloge

Maitintoja. Deborah Ellis

maitintojaKanados rašytojos Deborah Ellis apysakoje „Maitintoja“ pasakojama apie vienuolikmetę mergaitę Parvaną, gyvenančia su savo šeima nedideliame bute karo draskomame Kabule, Afganistane. Valdžioje – Talibano režimas. Parvana auga klausydamasi tėvo pasakojimų, kuris turguje uždarbiauja neraštingiems Kabulo gyventojams rašydamas laiškus arba juos perskaitydamas.
Apysakos „Maitintoja“ herojės gyvenimas gerokai pasunkėja, kai vieną dieną – dėl užsienyje gauto išsilavinimo - areštuojamas jos tėvą. Afganistane moterims neleidžiama iš namų išeiti be vyro, tad Parvanos šeima nebegali nei užsidirbti, nei nusipirkti maisto. Norint išgyventi Parvanai tenka nusikirpti plaukus, persirengti brolio rūbais ir apsimesti berniuku. Mergaitė tampa šeimos maitintoja – ji prekiauja turguje, ir, kaip ir jos tėvas, padeda neraštingiems tėvynainiams. Deborah Ellis apysakoje atskleidžia vaiko brendimą sudėtingiausiomis aplinkybėmis.
Deborah Ellis (g. 1960) – pasaulyje žinoma kanadiečių rašytoja ir taikos aktyvistė, filantropė, kovotoja už moterų bei vaikų teises, daugiau nei trisdešimties knygų autorė. Tiek grožiniai, tiek dokumentiniai jos kūriniai, daugiausia skirti vaikų ir jaunimo auditorijai, įvertinti reikšmingomis Kanados bei tarptautinėmis literatūros premijomis, o už gyvenimo nuopelnus 2016 m. D. Ellis apdovanota Kanados ordinu. Savo knygomis, kaip ir aktyvia visuomenine veikla, ji plečia skaitytojų akiratį, supažindindama su tuo, ko ypač Vakarų šalių gyventojai dažnai nežino arba sąmoningai renkasi nežinoti.
D. Ellis nuolat keliauja į pavojingas pasaulio vietas, susitinka su jose gyvenančiais, sunkumus patiriančiais žmonėmis, realiais darbais prisideda prie Vidurio Rytų šalių, taip pat probleminių Afrikos regionų vaikų ir moterų gyvenimo sąlygų gerinimo. Ne mažiau jai rūpi ir gimtosios Kanados bei apskritai pasaulio vaikų, jaunimo problemos – ne vieną knygą ji parašė remdamasi asmenine patirtimi iš bendravimo su beglobiais, sunkiomis sąlygomis gyvenančiais ar patyčias patiriančiais vaikais.
D. Ellis vadinama kovotoja už nuskriaustųjų teises. Ir ji kovoja ne vien rašytiniu žodžiu – daugelio jos knygų pajamos skiriamos autorei reikšmingiems arba pačios įkurtiems fondams: „Canadian Women for Women in Afghanistan“, „Street Kids International“, „Children in Crisis Fund of IBBY“, UNICEF ir kt.