Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
              Vaikų erdvė

Visas knygas galite užsisakyti elektroniniame bibliotekos kataloge

Išprotėję orai! Kodėl keičiasi klimatas? Laura Ertimo

Išprotėję oraiAr pagalvojote, kodėl per Kalėdas nebesulaukiame sniego, o pasaulį vis dažniau sukrečia gamtos stichijos? Dėl šių reiškinių kalta klimato kaita. Ką gi reiškia ši frazė? Suomių autorė Laura Ertimo vaikams skirtoje knygoje „Išprotėję orai! Kodėl keičiasi klimatas?“ atsako į visus iškylančius klausimus.
Lota ir Kasperas – geriausi draugai. Jie dažnai pasikalba apie pasikeitusius orus. Lotos mama mėgsta apsipirkinėti internete, planuoja žiemos atostogas praleisti Laplandijoje, tačiau į mergaitės klausimus atsakymų neturi. Kodėl atvirukuose rašoma, kad Kalėdos baltos, kai iš tiesų per jas lyja ir tamsu? Mama sako, kad tokia tradicija, bet Lotai kyla daug daugiau klausimų. Kaspero tėtis mano, kad Kalėdas iš viso reikėtų uždrausti, nerimauja dėl klimato kaitos, tačiau berniukui nepaaiškina kuo tai susiję. Du draugai nusprendžia patys išsiaiškinti kame čia šuo pakastas.
Rašytoja Laura Ertimo ir iliustratorė Mari Ahokoivu parengė komikso tipo informacinę knygą apie klimato kaitą. Mažieji skaitytojai sužinos kuo oras skiriasi nuo klimato ir kodėl atšilimas nebūtinai reiškia kaitrą. Jie sužinos, kad oras priklauso nuo klimato, tačiau abiems reiškiniams įtaką daro Saulė. Autorė kvies jaunuolius apsidairyti gamtoje. Ir ne tik savo šalyje, bet ir kelionių metu. Pažvelgę į augalus jie lengvai galės atpažinti, kokie sezonai vyrauja šalyje: jei aplink aukšti spygliuočiai, reiškia šioje vietoje būna šaltos žiemos; jei visur smėlis ir auga kaktusai – čia mažai lyja; jei iš vešlios augalijos girdisi beždžionių riksmai, tai reiškia, kad šioje vietoje kiaurus metus drėgna ir šilta. Skaitytojai sužinos kuo skiriasi atmosfera, stratosfera ir troposfera bei supras kuo jos naudingos mūsų planetai.
„Išprotėję orai! Kodėl keičiasi klimatas?“ – itin informatyvi knyga. Tačiau jokiais būdais ne nuobodi! Informacija išdėstyta vaizdžiai, aiškiai iliustruota, pasitelkti asociatyvūs pavyzdžiai. „Išprotėję orai! Kodėl keičiasi klimatas?“ naujų žinių suteiks ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, kurie perskaitę knygą jau galės mažyliams atsakyti, kodėl per Kalėdas nebesulaukiame sniego.