Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
              Vaikų erdvė

2015 žiemos gimtadieniai

gimtadieniai1785 metais sausio 4 dieną gimė vokiečių pasakų rinkėjas ir tyrinėtojas, bibliotekininkas, kalbininkas Jacobas Grimmas. Kartu su broliu Wilhelmu surinko ir išleido vieną didžiausių ir svarbiausių pasaulyje klasikinių pasakų rinkinių, į daugiau kaip 160 kalbų išverstas „Vaikų ir namų pasakas" bei „Vokiečių padavimus". Brolių Grimmų pasakų rinkiniai Lietuvoje leidžiamo jau beveik 100 metų. Ir visi vaikai žino tokias pasakas kaip „Trys verpėjos", „Brėmeno miesto muzikantai", „Erškėtrožė", „Princesė ir varlė" bei daugelį kitų.

gimtadieniaiSausio 7 dieną 90 metų būtų sukakę anglų rašytojui, gamtininkui, keliautojui Geraldui Malcolmui Durrellui. Jis parašė 37 grožines ir pažintines knygas apie gamtą ir gyvūnus. Turėdamas rašytojo talentą, aistrą kelionėms ir begalinę meilę gyūnams, sugebėjo parašyti nuostabias knygas, pilnas nuotykių, įdomybių ir neįkainojamų žinių. Lietuvių kalba išleistos šios autoriaus knygos: „Perkrautas laivas", „Bafuto skalikai", „Įkaušęs miškas", „Mano šeima ir kiti gyvūnai", „Bagaže - zoologijos sodas", „Rožė - mano giminaitė", „Sugaukite man kolobusą".

gimtadieniaisausio 9 dieną galima švęsti du gimtadienius!110 metų sukanka norvegų rašytojai Zinkel Hopp, kuri labiausiai žinoma kaip vaikų knygų kūrėja. O Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, populiariausias jos kūrinys - apysaka-pasaka „Stebuklingoji kreida". na, o kitas gimtadienis - vokiečių dailininkės, vaikų knygų kūrėjos Juttos Bauer. Jai - 60 metų ir Lietuvoje išleistos 4 jos iliustruotos knygos. Kaip knygų iliustruotoja Jutta Bauer 2010 metais apdovanota H. K. Anderseno medaliu.

gimtadieniaiSausio 19 dieną 70-metį būtų šventusi visų mylima poetė Alma Karosaitė. Ji yra išleidusi apie 30 eiliuotų knygų vaikams. Prisiminkime jos Mikę, MIldą ir Matildą, asilėlį Beną, šmaikštųjį lietuvių kalbos konsultantą Balį Gražbylį ir daig kitų eilėraštukų veikėjų. Jos eilės lydi vaikučius nuo kūdikystės, yra tapusios lopšinėmis ir dainelėmis, moko taisyklingai ir gražiai lietuviškai kalbėti. Poetės kartu su dailininku Artūru Karosu sukurta knygelė „Asilėlis Benas žinių šaltinyje" 2001 metais tapo Geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams.

gimtadieniaiVasario 12 dieną 60-metį švenčia rašytojas Jonas Liniauskas. Jo išleistos puikios spalvingos eilėraščių knygelės „Vandenų abėcėlė" ir „Paukščių abėcėlė" moko mažuosius pažinti raides. O knygos „Oranžinis čiulptukas, arba mano pirmasis sandėris" bei „Maža tamsa, arba augimo nerimas" 2002 ir 2004 metais išrinktos Geriausiomis metų knygomis mažiausiems skaitytojams. Knygų herojų bebriuko Barto, voverytės Emilijos, šarkos Beatričės ir kitų veikėjų nuotykiai jau parašyti ir kitoje knygoje „Suvyniota diena, arba kokio dydžio būna didelė meilė".

gimtadieniaiVasario 22 dieną 50-metį švenčia Vilniuje gyvenanti ir rusų kalba rašanti ukrainiečių rašytoja Svetlana Martynčik. Magiškosios fantazijos žanro gerbėjai ir kiti skaitytojai ją pažįsta Makso Frajaus slapyvardžiu. Žinomiausias jos kūrinys - fantasy ciklas „Echo labirintai". Pirmoji ciklo knyga „Atėjūnas" lietuvių kalba išleista 2005 metais leidykloje „Nieko rimto". Iki šiol jau išleistos šešios ciklo knygos. „Echo labirintus" gali skaityti ne kiekvienas - šios istorijos skirtos paaugliams ir jaunimui, kurie mėgsta būtent tokio žanro knygas.

gimtadieniaiPo dienos, vasario 23-ąją, 60-ąjį gimtadienį švenčia jaunesniųjų skaitytojų pamėgta amerikiečių rašytoja Francesca Isabella Simon. Šiuo metu ji gyvena Londone. O rašyti pradėjo tik nuo 35-erių metų, gimus sūnui. Išleido per 50 knygelių, kurios išverstos į 24 kalbas, pagal jos kūrybą sukurtas animacinis filmas. Populiariausios ir žinomiausios rašytojos knygelės yra apie blogiuką Henrį. Nuo 2008 metų lietuviškai jau išleistos 7 šios serijos knygos, kurias labai mėgsta ir berniukai, ir mergaitės.

gimtadieniaiO dar po dienos, vasario 24-ąją, 100 metų jubiliejų švęstų lietuvių dramaturgė, rašytoja, vetėja Aldona Liobytė. Jos pjesių rinkinys „Kupriukas muzikantas" tapo klasikinės vaikų dramaturgijos pavyzdžiu, įtrauktas į mokiniams rekomenduojamų perskaityti kūrinių sąrašą. Ne vienas teatras statė pjeses „Devyniabrolė", „Kuršiukas", „Meškos trobelė". Mažieji  mielai skaito „Šuniukų abėcėlę", „Kačiukų abėcėlę", „Pasaką apie narsią Vilniaus mergelę ir galvažudį Žaliabarzdį", apsakymų rinkinį „Tėveli, būk mažas". A. Liobytė ne tik pati rašė vaikams, bet ir išvertė iš lenkų, rusų kalbų apie 15 knygelių, sudarė ir parengė liaudies pasakų rinkinius „Gulbė karaliaus pati" ir kt.