Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
              Vaikų erdvė

Visas knygas galite užsisakyti elektroniniame bibliotekos kataloge

100 dalykų, kuriuos tu gali padaryti dėl Žemės. Janine Eck

100 dalyku kuriuos tu gali padaryti delŽemei prireikė daugiau nei 4 milijardų metų, kol ji tapo tokia, kokia yra dabar. Ji – stebuklas, kuriuo turime tinkamai rūpintis. Rūpestis – tai ne gražūs žodžiai, o tvarus elgesys ir tausojantis vartojimas.
Ši knygelė „100 dalykų, kuriuos tu gali padaryti dėl Žemės“ skirta šauniems vaikams, norintiems mokytis draugiško gamtai ir aplinkai elgesio.
Čia daugybė įdomių faktų, patarimų, smagios veiklos ir 100 dalykų, kuriuos galima padaryti dėl Žemės.

Abejur. (Ne)paprastos pasakos. Jovilė Jurkonytė

abejurPasakos – tai būdas plačiai atveri langus į neaprėpiamą pasaulį. Jaunos autorės Jovilės Jurkonytės (ne)paprastų pasakų rinkinys „Abejur" – tai su didžiausia meile bei susižavėjimu gyvomis istorijomis apie pasaulio paslaptis įprasminta knyga. Savitą pasaulio matymą autorė atskleidžia pasitelkdama mitinio pasakojimo stilių ir poetiškas intonacijas, o kiekvienos pasakos apibendrinimu kviečia atsigręžti į tarsi paprastus, bet per amžius vertės neprarandančius dalykus – meilę artimui, santarvę, užuojautą, draugystę. Šias įkvepiančias istorijas autorė pasakoja ne tik žodžiu, bet ir gyvu, spalvingu vaizdu, – jaunoji rašytoja knygą iliustravo pati.

Antis patrankoje. Joy Cowley

antis patrankojeGenerolas ir jo vyrai rengiasi apšaudyti miestą, su kuriuo kariauja. Bet Karys praneša Generolui blogą naujieną – negalima užtaisyti patrankos, nes jos vamzdyje lizdą susisukusi antis! Pasiryžęs neleisti, kad kažkokia antis sukliudytų armijai, Generolas eina pas priešininkų miesto Ministrą Pirmininką, nusiteikęs rasti išeitį iš padėties. Juk viena antis negali sustabdyti ištisos armijos... Ar ne?
Joy Cowley (Džoja Kauli) – viena mėgstamiausių Naujosios Zelandijos rašytojų. Ji sukūrė daugiau kaip 500 knygų pradedantiesiems skaitytojams, daugelis jų pripažintos ir kitose šalyse. 2016 m. rašytoja buvo pristatyta Astridos Lindgren atminimo premijai, o 2018 m. pateko į Hanso Christiano Anderseno premijos baigiamąjį etapą.

Aš galiu! Niels van Hove

as galiu kaip pasitiketi savimi ir iveikti 1Keitė – sportiška ir linksma mergaitė. Jai gerai sekasi mokykloje, turi daug draugų. Bet kaip ir kiekviena mergaitė, Keitė namuose ar mokykloje susiduria su įvairiomis nemaloniomis situacijomis. Kartais įvykiai klostosi ne taip, kaip norėtųsi...
Knygelė skirta visiems 4–8 metų vaikams ir jų tėveliams.

Auksinis narvelis. Anna Castagnoli

auksinis narvelis Annos Castagnoli knyga „Auksinis narvelis“ kviečia skaitytojus susipažinti su išpaikinta princese, kuri vieną dieną įsigeidžia stebuklingo paukščio, kuris gebėtų su ja kalbėtis. Daugybė bebaimių tarnų leidžiasi į tolimus kraštus, norėdami išpildyti jos neįmanomą norą. Jie grįžta nešini paukščiais stikliniais sparnais, koralų snapais, tačiau princesė vis nepatenkinta. Ji nurimsta tik tada, kai vieną dieną gauna keistą pažadą – pažadą, atrodantį kaip paukščio kiaušinis.
Carllo Cneuto sukurtos iliustracijos atskleidžia kupiną gyvybės grožį ir galimybes, bet jų, regis, taip ir nepastebi pagrindinė knygos veikėja. 2018 m. knygos dailininkas nominuotas prestižinei Hanso Kristiano Anderseno premijai.

Berniukas klasės gale. Onjali Q. Rauf

berniukas klases galePremijomis apdovanota knyga „Berniukas klasės gale“ nagrinėja šiuolaikines socialines problemas. Tiesa, tai yra vaikams skirta knyga. Autorė Onjali Q. Rauf pasakoja apie nesvetingoje klasėje atsidūrusi pabėgėlį berniuką Ahmedą. Istorija paskatins diskutuoti su vaikais, pasikalbėti apie šiuolaikiniame pasaulyje vykstančius, ne visada teigiamus, dalykus. Tuo pačiu, „Berniukas klasės gale“ yra ir nuostabi draugystės istorija.
Knygos pasakotojas – aštuonerių devynerių metų vaikas. Jo klasėje paskutinė vieta visada buvo tuščia. Tačiau šiais metais laisvą kėdę užėmė tylus ir keistas berniukas. Ahmedas nebendrauja, yra baikštus, o ir ne veltui – į jį jau nusitaikė klasės chuliganai. Berniuką po pamokų pasitinkanti teta visai nepanaši į mamą. Pamažu ima aiškėti aplinkybės – Ahmedas atkeliavo iš tolimos šalies, kurioje vyksta karas. Ne toks karas, kokį vaikai žaidžia kieme, o tikras – su bombomis ir mirtimis. Ahmedas atsiskyrė nuo savo tėvų, o mokykloje šiam tikrai nesaldu – net mokytojai neužjaučia vaiko.
Kuo daugiau pasakotojas sužino apie Ahmedą, tuo labiau nori su juo susidraugauti. Iš pradžių bando prisigretinti siūlydamas saldainių, vėliau – užstoja žaidimo aikštelėje. Pamažu mezgasi vaikų draugystė, o knygos pasakotojas su draugais sugalvoja planą, kaip surasti Ahmedo tėvus.
„Berniukas klasės gale“ – pasakojimas apie pabėgėlių situaciją vaiko akimis. Vaikai girdi, kaip vieni tėvai pabėgėlius uja ir vadina grėsme šaliai. Kiti gi – gina ir teigia, kad šie žmonės nekalti dėl situacijos jų šalyse. Na, o vaikai stebi aplinką ir susidaro savo nuomonę. Knygą rekomenduojama skaityti klasėse, diskutuoti apie socialines problemas, kelti aktualius klausimus.
Britų rašytoja Onjali Q. Rauf gimė 1981-ais metais. Ji įkūrė organizaciją kovojančią su mergaičių ir moterų prievarta bei prekyba žmonėmis. Parašyti knygą „Berniukas klasės gale“ autorę įkvėpė asmeninė patirtis susipažinus su daugybe pabėgėlių šeimų, kurioms padeda jos organizacija. Ši knyga 2019-tais metais laimėjo BBC televizijos įsteigtą premiją „Blue Peter Book Award“. Taip pat istorija apdovanota ir kitais vaikų literatūrai skirtais prizais. BBC 2019-tais metais Onjali Q. Rauf įtraukė į labiausiai įkvepiančių ir didžiausią įtaką darančių moterų šimtuką.

Bėdos ir bėdelės. Rachel Rooney, Zehra Hicks

bedos ir bedelesAr kada susidūrei su BĖDA?
Jos gali būti apgaulingos būtybės.
Tačiau neleisk joms tavęs varginti, juk yra daugybė būdų pašalinti jas iš kelio.
Ar žinojote, kad bėdos išties yra gyvi sutvėrimai? Jos būna įvairiausių formų ir dydžių, todėl gali pasirodyti netikėčiausiose vietose ir pačiu nepatogiausiu metu. Ką daryti, kad didelės bėdos ir mažos bėdelės išnyktų? Viskas visai paprasta, kai žinai paslaptį.
Ši smagi eiliuota paveikslėlių knyga padeda patiems mažiausiems įveikti kasdienes problemas ir pasijusti saugiai.

Blogykla. Daniela Fischerova

blogyklaČekų autorė Daniela Fischerova vaikams ir jaunimui skirtoje knygoje „Blogykla“ iš pažiūros suka pramintu keliu ir kuria populiarų pasakojimą apie magijos mokyklą. Tačiau pažvelgę giliau matome, kad rašytoja parašė visiškai unikalią ir smagią istoriją apie draugystę ir visada nugalintį gėrį.
Istorijos veikėjai yra nemirtingos būtybės, gimusios būti blogomis ir visaip kenkti aplinkiniams. Tačiau užuot gadinę žmonėms gyvenimą, jos pasižymi ypač nepatraukliomis savybėmis – gerumu ir nuoširdumu. Tėvai ir giminės neviltyje, ką gi daryti su tokiais neišauklėtais ir, regis, beviltiškais vaikais? Ir lyg koks išsigelbėjimas atrodo Nenaudėlių tinkluose pasirodęs skelbimas:
„Patyrusi Nenaudėlė pablogins jūsų gerus vaikus. Jūsų vaikas geros širdies? Patikėkite jį man! Grąžinsiu tikrą niekšą.“
Ir taip mokykloje, o tiksliau – blogykloje, atsiduria visas būrelis įdomių mažylių. Žaltvykslė Taputapė, brolis ir sesuo Žandarmė ir Kerštūnas, kūdikis Ragana Mergiščia, moksliukas Laumiukas ir kiti. Blogyklos vadovė Pikčiurna Storžievienė pasirengusi perauklėti šiuos per gerus vaikus ir kaip reikiant juos sugadinti.
Ponia Storžievienė naujiems auklėtiniams skiria įvairias užduotis, pvz., šimtą kartų perrašyti sakinį „Vaikams pranašausiu lygas ir nelaimes“. Lygas su y ilgąja, nes ligos turi būti bjaurios ir trukti labai ilgai – jokių trumpųjų! Kiti vaikai turėjo purvinti langą arba mokytis klaidinti bei labai negražiai keiktis. Iš tiesų sunkūs mokslai! Blogykloje pasirodęs naujokas bloginimo procesą paverčia dar chaotiškesniu.
„Blogykla“ – unikali istorija. Čia veikėjai yra mokomi būti blogais, tačiau jie to visai nenori. Draugystė ir komandinis darbas galiausiai nugali, o skaitytojai išmoksta atskirti gėrį nuo blogio bei nepasiduoti neigiamai įtakai. Knyga labai smagi ir nuostabiai iliustruota.
Daniela Fischerova (g. 1948) – čekų rašytoja ir dramaturgė. Ji baigė Prahos scenos menų akademijos Kino ir televizijos mokyklą. Nuo 1972-ų metų dirbo kino studijoje, vėliau leidyklos „Orbis“ vyriausiąja redaktore. Autorė Josefo Škvoreckio literatūros akademijoje dėsto kūrybinį rašymą. Daniela Fischerova rašo vadovėlius bei knygas vaikams ir jaunimui. Jiems autorė sukūrė daugiau nei trisdešimt istorijų. Rašytojos pasakojimai pasižymi originalumu ir geru humoro jausmu, o pati Daniela sako, kad rašyti vaikams yra pats geriausias darbas pasaulyje.

Dešimt aklų pasimatymų. Ashley Elston

desimt aklu pasimatymuNaujausias Ashley Elston kūrinys „Dešimt aklų pasimatymų“ yra šviesus, lengvas (ir lengvai jausmingas) kalėdinis romanas, pilnas humoro, meilės ir liūdesio.
Pagrindinė „Dešimt aklų pasimatymų“ herojė Sophie iš Kalėdų tenori vieno dalyko – kad nepaprastai rūpestingi tėvai duotų jai šiek tiek laisvės. Todėl, kai mama su tėčiu nusprendžia šventes praleisti Pietų Luizianoje kartu su Sophie vyresniąja seserim Margot, kuri turi tuoj gimdyti ir, belaukdama lemiamo pasispardymo, guli lovoje, sprendimas gimsta visiškai natūraliai. Sophie nusprendžia likti kartu su savo seneliais. Ir nors ji puikiai žino, kad per šventes namai virs absoliučiu beprotnamiu, užtvindytu triukšminga gimine, tai bus vis tiek geriau, nei dešimt dienų spoksoti į ištinusias vyresniosios sesers kulkšnis. Juo labiau, kad ji tikisi surasti kelias privatumo valandas ir susitikti su savo ilgamečiu mylimuoju Griffinu.
Bet, kaip dažnai nutinka, net ir patys geriausi planai nuklysta į ne pačias geriausias lankas. Tikėdamasi nustebinti Griffiną savo sprendimu likti mieste per Kalėdas, Sophie gauno šokiruojantį smūgį, išgirsdama, kaip Griffinas aiškina draugams, kad nėra patenkintas savo draugės sprendimu nevažiuoti į Pietų Luizianą. Griffinas nori ją mesti? Sophie priblokšta ir, be abejo, nelaiminga.
Kita Ashley Elston „Dešimt aklų pasimatymų“ herojė, Sophie močiutė Nonna irgi kenčia, matydama nelaimingą anūkę. Ji sugalvoja puikų (atrodytų, bet...) planą – meilės nelaimes gydo tik vienas vaistas: grįžimas į pasimatymų karuselę! Nonnos sumanymas nesudėtingas – per dešimt dienų keli gausios giminės nariai Sophie surengs dešimt aklų pasimatymų. Kai kuriuos pasimatymus organizuos jos artimiausia pusseserė Olivia (na, ačiū Dievui, tai bus įprastas pasimatymas su normaliu vaikinu), o kai kuriuos surengs jos šiek tiek trenkta teta Patrice (ar tikrai dalyvavimas gyvai inscenizuotos prakartėlės pastatyme skamba kaip smagus pasimatymas?).
Na, ir, žinoma, vėl pasirodo Griffinas, kuris nesiruošia visko mesti. Ir tai Sophie jausmus dar labiau supainioja. Gal todėl, kad ji pradeda jausti kažką kažkam kitam? Visko gali būti, kad artėja pats šlykšiausias Kalėdinis santykių nutraukimas... O gal ir ne?
Ashley Elston yra kelių romanų autorė. Prieš pradėdama rašyti daug metų dirbo vestuvių fotografe.

Džyru džyru muzikėlė. Tartį lavinančios dainelės. Aušra Žičkienė

dzyru dzyru muzikele tarti lavinancios dainelesVisiems žinomos ir mažiau girdėtos linksmos lietuvių liaudies dainelės vaiko tarčiai lavinti.
Dainuoti smagu ir naudinga.
Mokantis dainas gerėja tarimas ir atmintis.
Knygelė „Džyru džyru muzikėlė“ sukurta visiems, kam būtų pravartu išmokti gražiai ištarti raides ir žodžius. Bet ne tik jiems. Visi norintys smagiai pamiklinti liežuvį greitakalbėmis-greitadainėmis, kuriems smagu traukti tradicines lietuviškas melodijas, galės šią knygelę vartyti, klausyti ir dainuoti kartu su vaikais. Dainelių melodijos nesudėtingos, jos įrašytos ir greitu, ir lėtu tempu. Muzikinis motyvas vis pasikartoja, tad mokantis bus paprasčiau įveikti sudėtingus tratančių, šnypščiančių, dardančių kalbos garsų iššūkius, o įveikus – patyrinėti ir pasidžiaugti nuostabiomis vaikiškomis dainelių herojų (vilko, lapės, kurmio, briedžio, sraigės, žiogo, pempės, širšinėlio) istorijomis, kurias šmaikščiai pasakoja knygelės piešiniai.
Knygelės sudarytoja Aušra Žičkienė yra projekto „Tilidūda“ sumanytoja, humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvos literatūros ir tautosakos instituto Dainyno skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja.
Daineles aranžavo kompozitorius, aktorius Vytautas Leistrumas, vaidinantis įvairiuose Keistuolių ir „Atviro rato“ teatrų spektakliuose, aktyviai kuriantis muziką filmams ir spektakliams bei koncertuojantis su bendraminčių grupe „SOLO ansamblis“.
Talentingo dailininko Dovydo Čiuplio iliustracijos pradžiugins ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius.

Ei, varle! Kes Gray, Jim Field

ei varle„– Ei, varle, tūpkis ant rąsto! – pasakė katė, ką mąsto.
– Nenoriu, – atkirto varlė, – tupėti ant rąsto – pašinuoto, visiškai prasto!“
„Ei, varle!“ - šmaikšti ir netikėtai rimuota istorija apie žalią varlę, kuri sužino, kad visi gyvūnai turi tik jiems skirtas vietas sėdėti. Bet varlė visai nenori tupėti ten, kur jai liepiama. Laikas susirasti kitą, patogesnę, vietą!
Kes Gray (Kesas Grėjus) – vaikiškų knygelių autorius, dievinantis ledus ir animacinius herojus, margiausių žaislinių figūrėlių kolekcionierius. Jim Field (Džimas Fyldas) – vienas populiariausių Didžiosios Britanijos iliustratorių, „Roald Dahl Funny Prize“ laureatas. „Ei, varle!” – pirmoji jų bendros knygų apie katę ir varlę serijos dalis, puikiai tinkanti 3–5 metų vaikams. Smagus rimavimo žaidimas neabejotinai taps kiekvienos dienos dalimi.

Istorija apie namelį, kuris norėjo būti namais. Piret Raud

istorija apie nameli kuris norejo buti namais.jpgŠiuolaikinė estų rašytoja ir iliustratorė Piret Raud yra labai populiari ne tik Estijoje – ją puikiai pažįsta ir Lietuvos skaitytojai.
Naujausia į lietuvių kalbą išversta Piret Raud knygelė – „Istorija apie namelį, kuris norėjo būti namais“. Tai – nepaprastai jautri vieno tolimoje šalyje gyvenančio namelio istorija.
Vienišas, niekam nereikalingas namelis turi gana paprastą svajonę. Jis nori tapti namais. Ši svajonė paskatina jį leistis į sudėtingas paieškas. Kas norėtų jame apsigyventi? Gal šuo, gal žuvis ar paukštis? Ar benamis Jurgis? O gal kas nors kitas?
Perskaitę knygą „Istorija apie namelį, kuris norėjo būti namais“ sužinosite, kaip baigėsi namelio paieškos ir kas yra naujasis jo gyventojas.

Kada tu žydėsi? Katarina Macurova

kada tu zydesi „Kokia graži gėlė!“ – džiūgavo lokiukas, darže aptikęs nematytą augalą. Kasdien laistė, prižiūrėjo ir niekad nepamiršdavo palinkėti labos nakties. Bet gėlei nė motais. „Kada gi tu žydėsi?“ – vis nekantravo mažasis sodininkas. Iš kur jam žinoti, kas dedasi po žeme!
Didžiosios raidės, trumpi sakiniai, skiemenuotas tekstas, linksma istorija – pats tas mokytis skaityti!

Kaip aš netyčia parašiau knygą. Annet Huizing

kaip as netycia parasiau knyga„Kaip aš netyčia parašiau knygą“ – debiutinis olandų rašytojos Annet Huizing kūrinys skirtas jaunesnio amžiaus skaitytojams. Tai linksmas, susimąstyti verčiantis pasakojimas, kuris įkvėps rašyti istorijas!
Kai trylikametė Katinka žmonėms pasako, kad prieš dešimt metų mirė jos mama, šie susigraudina ir bando apkabinti mergaitę. Tačiau Katinka tuo stebisi, mat yra įsitikinusi, kad seniai susitaikė su netektimi ir nėra čia ko liūdėti. Bet ar tai tikrai tiesa? Kai tėtis pristato savo naują draugę, paaiškėja, kad mergaitės viduje vis dar slepiasi sielvartas. Net jei Katinka to pati nepastebi, sielvartas į paviršių išlenda istorijose, kurias ji rašo apie kaimynę Lidvinę. Lidvinė – garsi autorė, negalinti pati kurti ir dabar vedanti rašymo pamokas Katinkai.
Annet Huizing sukūrė ne tik knygą vaikams, apie tai, kaip įveikti sielvartą, bet ir įkvepiantį kūrybinio rašymo kursą. Kiekviename skyriuje skaitytojai ras atskirą tekstą su rašymo patarimais, kuriuos Lidvinė duoda Katinkai. Rašytoja moko įtraukti savo jausmus į kūrybą, prisiminti visas smulkmenas, kurios paverčia istoriją įtikinama. Šios pamokos skaitytojams atskleidžia kalbos galimybes, o Katinkai padeda išgyventi pokyčius namuose ir savyje.
Netikėtai Katinka pradeda matyti savo tėtį ir jo draugę kaip knygos veikėjus, aprašo jų elgesį ir išvaizdą. Visi požymiai rodo, kad naujoji tėčio mergina yra miela ir maloni. Pritaikydama Lidvinės rašymo rekomendacijas Katinka kuria savo istoriją, o tuo pačiu ir gydo sielvartą. Kūryba yra savotiška terapija, kuri gali padėti susidoroti su emociniais sunkumais. Išrašydama savo skausmą ir pyktį mergaitė tampa pasiruošusi judėti pirmyn.
„Kaip aš netyčia parašiau knygą“ – jautri istorija ir kūrybinio rašymo vadovas viename.
Annet Huizing yra rašytoja, kuri gyvena Nyderlanduose. Autorė ilgai nežinojo kuo nori būti. Po vidurinės mokyklos baigimo ji įstojo mokytis psichologijos, tačiau studijų nebaigė. Kurį laiką moteris dirbo virėja vaikų centre. Vėliau ji užsiėmė įvairiais darbais, o būdama 37 metų pradėjo rašyti reklaminius tekstus. Būtent tuo metu Annet Huizing atrado, kad rašymas yra jos pašaukimas. Neilgai trukus gimė debiutinė autorės knyga vaikams „Kaip aš netyčia parašiau knygą“, kuri buvo apdovanota keliomis premijomis.

Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti. Debi Gliori

kaip ismokyti drakonus zeme tausotiŠi Debi Gliori, vienos perkamiausių autorių, knyga „Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti“ – nuostabus pasakojimas vaikams itin svarbia mums visiems tema. Paprastais žodžiais ir ryškiomis iliustracijomis autorė padeda suprasti, kokią įtaką daro besaikis vartojimas, ir kviečia atsakingai rūpintis savo aplinka bei vienas kitu.
Jau ankstesnėse autorės knygose „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“ bei „Nuraminsiu tave, net jei šėls audra“ pamėgtas lapiukas kartu su draugais moko šėlstančius ir be saiko Žemės resursus eikvojančius drakonus pradėti gerbti, mylėti mūsų planetą, ją tausoti ir visada apgalvoti savus norus.
Nuo 2012 m. leidykla „Baltos lankos“ leidžia autorės bestselerį „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“ apie amžiną mamos meilę – meilę be jokių išlygų ir bet kokiomis aplinkybėmis. O kitoje knygelėje „Nuraminsiu tave, net jei šėls audra“ autorė eiliuota kalba jau pažįstamų talentingai nupieštų veikėjų lūpomis (mamos lapės ir jos lapiuko) lydi mažylį į saugią ir jaukią miego karalystę.
Debi Gliori (gim. 1959 m., Jungtinė Karalystė) yra talentinga knygų vaikams autorė ir iliustratorė, už šią veiklą pelniusi įvairių apdovanojimų.

Kaip užauga tavo daržas? Gerda Muller

kaip uzauga tavo darzas .jpg„Kaip užauga tavo daržas?“ - dar viena nuostabiai iliustruota knyga apie Sofiją (pirmoji – „Vaisių šventė”). Sofija – mieste gyvenanti mergaitė, tačiau visas atostogas ji leidžia kaime pas senelius. Jie turi nuostabų daržą, kuriame augina įvairiausių daržovių ir kitokių gėrybių. Šiemet Sofija jau turi įrankių, tinkančių jai pagal ūgį, ir pirmą kartą pasisodins savo daržovių lysvelę. Seneliai ją moko, kaip geras sodininkas turi rūpintis daržu ir jį prižiūrėti.
O pagalvoti reikia apie viską: pirmiausia suarti dirvą, pasodinti, tada nuolat ravėti, apsaugoti mažuosius padarėlius, kurie gali būti daržui naudingi, ir apsiginti nuo kopūstinių baltukų ar kolorado vabalų!
Keičiantis metų laikams Sofija įmena augalų mįsles ir atskleidžia nenuspėjamas požeminio pasaulio paslaptis.

Kakės Makės enciklopedija apie Lietuvą

kakes makes enciklopedija apie lietuvaKakė Makė kviečia Tave pažinti Lietuvą!
Ji labai domisi savo šalimi ir kasdien nori daugiau apie ją sužinoti. Iš kur kilo Lietuvos vardas? Kiek ežerų tyvuliuoja Lietuvoje? Kas yra „Tautiška giesmė“ ir kas saugo Lietuvą?
Visi atsakymai į šiuos ir dar daugiau klausimų – šioje spalvingoje ir įtraukiančioje Kakės Makės enciklopedijoje!
Knygoje rasi šias temas: Lietuvos istorija, amatai, geografinė padėtis, etnografiniai regionai gamta, gyvūnai, kultūra.

Kas tas pyktis? Ramunė Murauskienė

kas tas pyktis Ramunės Murauskienės knygelė „Kas tas pyktis?“ vaikams ir tėvams pasakoja apie pyktį.
Kada mes pykstame?
Kuo pyktis naudingas?
Kaip mes galime nusiraminti?
Kas yra tikrasis lyderis?
Kam lyderiui reikalingas pyktis?
Leiskimės į kelionę su katinu Juočkiu!
Tapkime geresni sau, vieni kitiems ir pasauliui!

Klampynių kronikos. Kn. 2, Neramios dienos. Neringa Vaitkutė

klampyniu kronikos neramios dienosMažosiose Klampynėse vyksta paslaptingi ir baugūs dalykai, o mūsų trijulė sukasi pačiame siautulio viduryje. Tiesą sakant, dažniausiai tie kraupūs įvykiai prasideda nuo nekalto „žiauriai nuobodu, ką čia nuveikus?“ ir visada baigiasi nenuspėjamai.
Dauguma miestelio gyventojų jau įprato, kad aš, Aringas ir Smiltė nuolatos kur nors įsipainiojame, bet mamai tai labai nepatinka.
Po įvykių paslaptingajame name ji tikėjosi, kad pagaliau pradėsime elgtis atsargiau, bet mūsų taip lengvai neįbauginsi.

Laimės prekeivis. David Cali

laimes prekeivis Šiandien prekiaujama beveik viskuo. Tačiau ar galima įsigyti laimės? Turbūt ne kartą esate girdėję, kad laimės nenusipirksi. Visgi, vieną dieną atvykus laimės prekeiviui, prie jo furgonėlio nusidriekia nemaža eilė. Vieni perka po kelias pakuotes, kiti bando nusiderėti. Treti neperka nieko, mat yra įsitikinę, kad laimės negalima parduoti ar nusipirkti. Ar tikrai? Atsakymą į šį klausimą rasite perskaitę David Calì knygą „Laimės prekeivis“.

Liapsusas ir Terlius. Tomaš Končinsky, Barbora Klarova

liapsusas ir terliusAr pastebite, kad aplink mus esantys daiktai nuolat sensta? O ar susimąstėte, kodėl? Pasirodo, egzistuoja mums nematomas – daiktų sendintojų – pasaulis! Knygos „Liapsusas ir Terlius“ veikėjai su malonumu jums apie jį papasakos. Šiame pasaulyje niekas nenusimis, jei naują suknutę apsiliesite kakava, o vos prieš kelias dienas dovanų gautas telefonas išsprūs iš rankų ir suduš. Priešingai, jūs greičiausiai būsite pagirti!
Knyga „Liapsusas ir Terlius“ įvertinta svarbiausiais vaikų literatūros apdovanojimais Čekijoje ir tarptautinėje arenoje.
2017 m. „Magnesia Litera“ išrinkta metų knyga vaikams ir jaunimui bei įvertinta „Zlatá stuha“ (liet. Auksinio kaspino) apdovanojimu grožinės literatūros vaikams kategorijoje Čekijoje. Tarptautinės vaikų bibliotekos įtrauka į Baltojo varno knygų sąrašą, o 2018 m. į IBBY (liet. Tarptautinės vaikų knygos tarybos) garbės sąrašą.

Mama, kur Tu? Przemyslaw Wechterowicz, Emilia Dziubak

mama kur tu– Tėti, ką labiausiai pasaulyje mėgsti veikti?
Tėtis Lokys įsirėmė letenomis į šonus.
– Labiausiai mėgstu apkabinti tave, sūneli, ir tavo mamą. O paskui keliauti medaus paieškoti.
Lokiukas nusirideno kūliais nuo kalnelio.
– Taip pat kaip ir aš!
Tėtis Lokys ir mažasis Lokiukas labai mėgsta medų ir dovanoti šiltus apkabinimus miško gyvūnams. Bet užvis geriausia yra apkabinti mamą ir vienas kitą! O mama kaip tik išėjo medaus parnešti ir jau turėtų grįžti. Tačiau kurgi ji užtruko? Reikia bėgti jos pasitikti!
Tai miela ir nuostabiai iliustruota paveikslėlių knyga ikimokyklinukams, pamokanti kokia stipri yra apkabinimo galia. Ši paveikslėlių knyga tinkamiausia 3–6 metų vaikams, tačiau dar naudingiau ją skaityti drauge su visa šeima. Apkabinimo ir šilumos svarba, saugumas, išsiskyrimo nerimas, palaikymas ir darnūs šeimos santykiai – apie visa tai turėsite progą padiskutuoti susipažinę su šia istorija.
Vieno garsiausių Lenkijos vaikų rašytojų, poetų ir dramaturgų Przemysławo Wechterowicziaus knygos susilaukė daug dėmesio visame pasaulyje. Lietuvos skaitytojai taip pat jau spėjo pamilti šio rašytojo kartu su lenkų dailininke Emilia Dziubak kurtas jaukias knygeles „Apkabink mane“, „Šypsena varlytei“ bei „Būti tigru“.

Mano auklė yra robotas. Dave Cousins

mano aukle yra robotas Nuotaikingoje autoriaus Dave Cousins knygoje „Mano auklė yra robotas“ mažieji skaitytojai susipažino su dvyniais Džeiku ir Džese. Taip pat su nuostabiu jų močiutės išradimu – aukle Robinu. Naujoje istorijoje „Mano mokytojas yra robotas“ ir vėl laukia susitikimas su pamėgtais herojais!
Dvynių Džeiko ir Džesės močiutė yra išradėja. Ji kuria įvairiausius įrenginius bei mechanizmus. Kai kurie jų net ir veikia! Vieną dieną močiutė sugalvojo sukurti robotą auklę. Ir taip vaikų gyvenime atsirado keistuolis Robinas. Jis šnekėjo pastorintu močiutės balsu. Dar jis labai keistai atrodė. Dvynių močiutė mano, kad negalima nieko išmesti. Todėl pilni namai ir sandėliukas prikimšti daiktų, kuriems „reikia tik..“ (įrašyti savo nuožiūra). Pavyzdžiui, dviratis, kuriam reikia tik rato. Akivaizdu, kad kurdama Robiną išradėja panaudojo daugybę tokių daiktų, todėl jo išvaizda buvo išskirtinė.
Iš pradžių priešinęsi tokiai auklei, vaikai galiausiai pamilo Robiną. Tačiau knygoje „Mano mokytojas yra robotas“ nutinka neįtikėtinas dalykas. Į tvorą atsitrenkęs Robinas prabunda kiek sutrikęs ir pradeda galvoti, kad jis yra Džeiko ir Džesės mokytojas! Netrukus paaiškėja, kad galėdamas prieiti prie visos informacijos ir duomenų jis yra ne šiaip mokytojas, o svajonių mokytojas! Visgi jis pritraukia bjaurų bendramokslių ir jų senelio dėmesį. Jie apsidžiaugtų sugadinę ne tik mokytojo Robino karjerą bet ir patį robotą. Broliui ir sesei vėl teks suvienyti jėgas, drąsiai stoti į kovą ir gelbėti tai, kas jiems svarbu!
„Mano mokytojas yra robotas“ – smagi iliustruota istorija apie draugystę, santykius ir, žinoma, keistus išradimus.
Dave Cousins – vaikų ir jaunimo knygų autorius. Atsisakęs vaikystės planų tapti kosmonautu ar Betmenu, Dave išvyko į meno koledžą Bradforde, prisijungė prie muzikos grupės ir tapo beveik garsus. Rašyti jis pradėjo būdamas dešimties metų, tuo metu berniukas taip pat piešė komiksus ir kūrė žodžius įsivaizduojamoms pop grupėms. Dave sako, kad istorijų skaitymas ir rašymas padėjo jam pereiti nelygiais paauglių gyvenimo keliais ir tikisi, kad jo paties knygos suvaidins panašų vaidmenį šių dienų skaitytojams.
Dave Cousins gyvena ant uolos prie jūros Velse kartu su savo žmona ir niūria kate.

Mano karalienė. Jean-Baptiste Andrea

mano karaliene„Talentingas. Gabus. Šviesaus proto. Tai viskas, koks aš nesu, nuolat buvo kartojama man. Tad turiu pasakyti: aš keistas. Man taip neatrodo, bet kitiems – taip.
Fiziškai esu normalus. Net atrodau visiškai nieko sau, kai žiūriuosi į veidrodį išsimaudęs...“

Tai prancūzų rašytojo, scenaristo ir režisieriaus J. B. Andrea romano „Mano karalienė“ pagrindinio herojaus, paauglio, vadinamo Šelu, žodžiai.
Knygos „Mano karalienė“ veiksmas vyksta Prancūzijos pietuose, Provanse, Asos upės slėnyje. Šelas gyvena degalinėje su tėvais (iš čia pravardė – pagal Shell degalinių tinklą). Automobiliai čia retai pravažiuoja. Šelas nebelanko mokyklos. Jis kitoks. Vieną dieną ryžtasi išvykti į karą ir įrodyti, kad jis – vyras. Tačiau plokščiakalnyje virš slėnio joks karas nevyksta. Čia viešpatauja tik tyla ir brūzgynų kvapai. Ir mergaitė, kuri išnyra prieš jį kaip vėjo gūsis. Su ja viską atrandi, viskas tampa įmanoma. Jai, „savo karalienei“, Šelas paklūsta taip, tarsi pultų nuo stačios uolos. Iš meilės. Iš susižavėjimo. Žaisdamas... „Mano karalienė“ – odė laisvei, vaizduotei, kitoniškumui. J. B. Andrea knygos personažai – iškamuoti, prie visuomenės nepritapę žmonės, randantys harmoniją pasaulyje, kur vertybės kitokios; tai įstabi ir švelni istorija.
Kaip rašo viena iš knygos recenzenčių: „Tarp meilės ir draugystės, tarp vaikystės ir paauglystės, tarp poezijos ir atšiaurios tikrovės Šelas mus apdovanoja savo nuoširdumo malone. Mes nenorime leisti jam nukristi, mes dar norime laikyti jį už rankos“...
„Mano karalienė“ - tai pirmas rašytojo Jean Baptiste Andrea (g. 1971) romanas, išleistas 2017 m. ir iš karto pelnęs per dešimtį literatūrinių prizų, tarp jų ir prestižinį Prix Femina des Lyceéns 2017. Knyga patraukli ir jaunajam, ir suaugusiam skaitytojui.

Melas. Care Santos

melasIspanų autorės Care Santos jaunimui skirtas romanas „Melas“ privers skaitytojus dar kartą apsvarstyti ar tikrai žmonės, kuriuos sutinkame internete, yra tie, kuo dedasi. Tai istorija apie intriguojančią pažintį virtualioje erdvėje ir per didelio pasitikėjimo pasekmes.
Stropi mokinė Ksenija stengiasi gauti geriausius pažymius. Mergina ilgai svajojo apie medicinos studijas. Deja, jos mokslo rezultatai prastėja, nes mintyse naujoji meilė. Virtualiame skaitytojų klube nagrinėdama D.J. Selindžerio „Rugiuose prie bedugnės“ Ksenija sutiko savo amžiaus vaikiną.
Daugybė valandų pokalbių ir ji įsimylėjo niekada nematytą žmogų iš interneto. Jie daug laiko praleidžia kalbėdamiesi apie knygas, kurioms Ksenija jaučia nuoširdžią meilę. Keista, bet po daugybės laiko praleisto kalbantis, vaikinas atsisako gyvai susitikti. Ksenija nusprendžia padaryti jam siurprizą ir ima tyrinėti draugo asmenybę.
Pasirodo, kad viskas, ką ji žinojo apie savo pašnekovą buvo melas. Iš tiesų neegzistuoja žmogus tokiu vardu, o nuotrauka taip pat netikra. Kas gi iš tiesų yra jos sielos draugu tapęs vaikinas? Gailėdamasi, kad apleido mokslus, Ksenija prisipažįsta tėvams, jog greičiausiai tapo kažkieno apgaulės auka. Tačiau netrukus atkeliavęs netikėtas siuntinys atskleis žmogaus, kuriam ji patikėjo savo intymiausias paslaptis, tapatybę. Paslaptinga užrašų knygutė atkeliauja iš nepilnamečių kalėjimo ir atskleidžia žudiko istoriją. Ksenijos pasakojimą keičia epistolinis žanras – laiškuose išdėstoma skaudi jauno vaikino patirtis.
Romane „Melas“ nagrinėjama daugybė šiuolaikinių paauglių problemų. Čia kalbama apie santykius su tėvais, apie nuolat jaučiama spaudimą būti geriausiais, apie jautrią asmeninę informaciją, kurią neatsargiai galime atskleisti internete, apie pirmąją meilę ir kitus aktualius socialinius dalykus.
Ispanų rašytoja Care Santos gimė 1970-tais metais. Autorė visada svajojo būti rašytoja ir savo pirmąją knygą išleido būdama 25-erių metų. Care Santos rašo vaikams, jaunimui ir suaugusiems. Ji yra šešių romanų, šešių apsakymų knygų, dviejų poezijos rinktinių ir daugybės vaikiškų istorijų autorė. Savo šalyje ji yra viena populiariausių vaikų rašytojų. Care Santos buvo apdovanota „Ramon Llull Prize“ ir „Nadal Prize“ prizais. Jos knygos parduodamos daugelyje šalių. Lietuviškai yra išverstas romanas „Užrakinti kambariai“.

Monstropedija su Kake Make. Lina Žutautė

monstropedija su kake makeParodykite vaiką, kuris nepažįsta Kakės Makės! Teisingai, tokių nėra! Šią populiarią mergaitę sugalvojusi ir nupiešusi iliustratorė bei autorė Lina Žutautė pristato naują knygelę – „Kakės Makės monstropedija“. Kartu su Kake Make vaikai aiškinsis ar egzistuoja monstrai ir iš kur jie atsiranda.
Kaip norėtumėte atšvęsti savo gimtadienį? Pakviesti daug svečių, surengti saldainių vakarėlį, o gal gerai pasiautėti žaidimų kambaryje? Kakė Makė visada svajojo, kad jos gimtadienyje apsilankytų monstrai! Taip taip, pačios tikriausios pabaisos! O svajonės yra puikios tuo, kad dažniausiai išsipildo, ar ne? Nepatikėsite, bet ilgai laukti monstrai Mamaisa ir Nanaisa atkeliavo!
Knygoje „Kakės Makės monstropedija“ mergaitė bandys išsiaiškinti, kas iš tiesų yra monstrai, kaip jie atsiranda ir iš kur atvyko. Kuo maitinasi ir kur gyvena, kai nešvenčia Kakės Makės gimtadienio?
Lemputis sako, kad nėra jokių mokslinių įrodymų, kad monstrai iš tiesų egzistuoja. Netvarkos nykštukas teigia, kad kartais atrodo, kad jie yra, o kartais, kad nėra. Matyt monstrų egzistavimas priklauso nuo oro ar mėnulio fazės. Tėtis ir mama gūžčioja pečiais. Pasak jų, gyvenime nutinka keistų dalykų. Tai ko neturėtų būti, ima ir atsiranda, kaip, pavyzdžiui, monstrai Nanaisa ir Mamaisa. O ko turėtų būti daugiau, ima ir prapuola, kaip, pavyzdžiui, pinigai. Močiutė įsitikinusi, kad pasaulis pilnas stebuklų ir monstrai tikrai egzistuoja! Tad kur gi tiesa? Kakė Makė užkrims sausainių su pienu ir bandys teisybę išsiaiškinti pati. Faktas, kad žmonės atsiranda iš meilės, gal ir monstrai iš ten pat?
„Kakės Makės monstropedija“ – dar viena smagi, nuostabiai iliustruota istorija apie visiems gerai pažįstamą personažą.
Lina Žutautė gimė 1973-iais metais. Ji yra vaikiškų knygų dailininkė ir rašytoja, kuri vaikystėje norėjo būti gydytoja. Autorė baigė dailės studijas ir dirbo dizainere.
Kakė Makė atsirado, kai jos sūnui buvo treji. Berniukas paprašė papasakoti istoriją, o mama sukūrė vaikus žavintį personažą. Nenuorama Kakė Makė panaši į daugelį vaikų. Ji išmėto žaislus, tingi valytis dantis, prisigalvoja įvairiausių išdaigų. Su šiuo personažu vaikai lengvai susitapatina, todėl knygelės sulaukė neįtikėtinos sėkmės. Šiuo metu yra išleista daugiau nei trisdešimt knygų apie Kakę Makę. Tačiau vien knygelėmis viskas nesibaigė. Šis personažas persikėlė į spektaklius, atsirado kompiuterinis žaidimas, o su Kakės Makės atvaizdu kuriami drabužiai, lipdukai bei maisto produktai.

Mopsas, svajojęs tapti triušiuku. Bella Swift

mopsas svajojes tapti triusiuku „Nebūk kvailutė, – mintyse sau kartojo Pegė. – Chloja tave myli.“
Tačiau kas, jei triušiuką ji mylės labiau?
Kai Pegės draugė Chloja į namus parsineša mažą triušiuką, mopsė jaučiasi palikta nuošalyje. Kaip ji gali varžytis su mielute mažyle Koko? Sunerimusi, kad naujasis triušiukas gali užimti jos vietą, Pegė nutaria elgtis triušiškai. Tačiau artėja Velykos...
Šokuoti reikia greitai!
Tai nuotaikinga, šiuolaikiška ir įtraukianti istorija pradedančiajam skaitytojui. „Mopsas, svajojęs tapti triušiuku“ – populiariosios britų rašytojos Bellos Swift pamokanti istorija apie meilę gyvūnams ir pavydą. Tai – jau daugelio pamėgtos knygelės „Mopsas, svajojęs tapti vienaragiu“ tęsinys, kurį galima skaityti ir kaip atskirą mergaitės Chlojos, mopsės Pegės ir naujos šeimos narės – triušytės Koko – istoriją apie Velykas jų namuose!
Knyga priklauso specialiai pradedantiesiems skaitytojams išleistai knygų serijai „Aš skaitau!“. Padėkite mažajam skaitytojui tobulėti ir labiau pasitikėti savimi. Juk mokytis skaityti gali būti paprasta ir smagu!

Nevykėlio dienoraštis. Kn. 14, Grėsmingas kamuolys. Jeff Kinney

nevykelio dienorastis„Nevykėlio dienoraštis 14. Grėsmingas kamuolys“ yra keturiolikta bestselerių apie Gregą Heflį dalis. Jau trylika metų jaunieji skaitytojai iš rankų nepaleidžia garsaus amerikiečių autoriaus Jeff Kinney knygų. Vos pasirodžiusi pirmoji „Nevykėlio dienoraščio“ dalis tapo tikru tų metų įvykiu, o svarbiausia – vaikai ir vėl pradėjo skaityti!
Garsių vaikiškų knygų personažai dažniausiai yra tikri herojai. Tik ne Gregas iš „Nevykėlio dienoraščių“! Jis nėra burtininkas ar superherojus gelbėjantis pasaulį. Jis tiesiog paprastas vaikas, kurį slegia visiems pažįstamos problemos: nesiseka mokslai, sunku pritapti mokykloje, o ir šeimoje berniukas yra tik vidurinis, šiek tiek dėmesio stokojantis, brolis. Daugybė pasaulio vaikų jaučiasi artimi tokiam kasdieniam veikėjui ir Gregas – paprastas mokyklos neklaužada – tapo ne mažiau populiarus nei garsusis Haris Poteris! Dienoraščio stiliumi šmaikščiai parašytos ir paties Jeff Kinney iliustruotos knygos nuolatos karaliauja pardavimų viršūnėse.
„Grėsmingas kamuolys“ mus dar artimiau supažindins su Grego šeima. Didžiausias dėmesys bus skiriamas santykiams su mama Suzana, tėčiu Frenku ir žinoma, geriausiu Grego draugu, Rauliu. Taip jau nutiko, kad mirus tetai, Hefliai netikėtai sulaukia palikimo. Šeima pasitaria ir nusprendžia iš pagrindų suremontuoti savo namą. Praplėsti virtuvę būtų tikrai neblogai, ar ne? Ir čia, žinoma, prasideda linksmybės! Tėtis Gregui skiria įvairių užduočių, bet šis sugeba užkišti kanalizaciją, užkabinti širšių lizdą, nuvertęs kopėčias užstrigti ant stogo bei sugadinti pasamdytų darbininkų pietus. Galvojate, kad tai jau visi nuotykiai? Lyg būtų maža, lenda seno namo bėdos su sutrūnijusia mediena, įsiveisusiu pelėsiu, ir viską komentuoja nepageidaujami remonto kritikai. Skaitytojams bus labai linksma, o štai knygos veikėjams teks pasvarstyti ar renovacija tikrai buvo tokia jau gera idėja. Gali būti, kad Gregui teks atsisveikinti su geriausiu draugu Rauliu ir išsikraustyti į kitą rajoną.
Autorius Jeff Kinney ir pats patyrė remontą. „Grėsmingas kamuolys“ sukurtas po paties rašytojo namų renovacijos. Autorius teigia, kad nemažai knygoje pasitaikiusių juokingų detalių yra paremtos kuo tikriausia istorija.
„Nevykėlio dienoraščio„ knygos nuolatos dominuoja „USA Today“, „Wall Street Journal“, „Publishers Weekly“ geriausiai parduodamų knygų sąrašuose. Žurnalas „Times“ autorių pavadino vienu įtakingiausiu žmogumi pasaulyje.
Jeff Kinney susišlavė gausybę vaikiškų knygų apdovanojimų visame pasaulyje (garsiausi - „Children’s Choice Book Awards“ ir „Nickelodeon Kids’ Choice Awards“). Istorijos leidžiamos daugiau nei šešiomis dešimtimis kalbų. Keturios knygos dalys jau tapo filmais.

Nindzė Timis ir ledo miestas. Henrik Tamm

nindze timis ir ledo miestas – Oho... – tarė Molė, priėjusi prie Timio. Iškėlė fototroną ir viską nufotografavo. – Ar čia tas... ledo miestas?
Timis nesumojo, ką atsakyti. Stovėjo it suledėjęs, bet ne nuo šalčio. Smegenys bandė apdoroti informaciją su tokiu užsidegimu, kad nebuvo kada galvoti apie šaltį. Ar čia mama ir atkeliavo? Ar tik tiek beliko iš ledo miesto?
Nindzė Timis – tikras drąsuolis, kuriam nebaisūs jokie pavojai. Keliauti į tolimoje šiaurėje esančią Baltėjos salą ieškoti dingusios mamos? Kodėl gi ne – pirmyn į skraidantį laivą!
Tačiau atvykus paaiškėja, kad Baltėjoje dedasi siaubingi dalykai. Ledas tirpsta, vanduo apnuodytas, oras persmelktas lipnių juodų dūmų, o iš nuostabių garsiųjų ledinių Frisburgo rūmų teliko balutė. Tikri nindzės neleis gamtai pražūti, o katinėlis Timis su draugais – patys tikriausi nindzės!
„Nindzė Timis ir ledo miestas“ - tai penktoji populiariosios knygų serijos apie nindzę Timį ir jo draugus dalis. Šią knygų seriją parašęs ir iliustravęs autorius Henrikas Tammas sulaukė pripažinimo ne tik už literatūrą vaikams – jis taip pat prisidėjo prie pripažintų Holivudo animacinių filmų „Šrekas“ ir „Narnijos kronikos“ fantastinių pasaulių kūrimo.
7–10 m. vaikas mėgausis skaitydamas apie kvapą gniaužiančius nuotykius šiaurėje, mokysis sumanumo, kilnumo, supras, kiek daug drąsos atsiranda veikiant dėl tikslų, kuriais tiki – išgelbėti mylimus šeimos narius ir savimylos verslininko negailestingai niokojamą gamtą.

Paslaptingas kačiukas. Holly Webb

paslaptingas kaciukasPaslaptingas kačiukas. Holly Webb
Elzė ir Sara apsidžiaugė, kad šeimai persikrausčius į kitą namą jos turės po kambarį. Bet naktį Elzė išgirdo keistą ir baugų krebždesį. Tėtis paaiškino, kad namas senas, ten nuolatos kas nors girgžda ir krebžda, bet Elzės tai nenuramino. Pasirodo, palėpėje gyveno mažutis juodas kačiukas! Atrodė vienišas, sušalęs ir alkanas. Elzė panoro žūtbūt surasti jam namus, geriausia būtų jį pasilikti, bet tėtis manė, jog reikia ieškoti tikrųjų jo šeimininkų. Ar mergaitės sugalvos, kaip pasilaikyti paslaptingą palėpės gyventoją?

Protų mūšis visiems sumaniems ir gudriems. Pavla Hanačkova, Tereza Makovska

protu musis visiems sumaniems ir gudriemsKodėl dangus mėlynas?
Kiek kaulų yra žmogaus kūne?
Kodėl po lietaus išlenda sliekai?
O iš kur kyla vėjas? Ir kodėl?..

Vaikai užduoda daugybę klausimų. Ši interaktyvi ir smagi knyga – tikras išsigelbėjimas mažųjų gudragalvių tėvams!
Išmokime ko nors naujo! Kodėl? O kodėl ne?

80 KLAUSIMŲ IR ATSAKYMŲ

Pusiau brolis. Kenneth Oppel

pusiau brolisNuo 12 metų.
Jis atkeliavo per mano gimtadienį.
Mes to neplanavome – tiesiog taip išėjo.
Ta diena buvo kupina įvykių. Birželio 30 dieną, apie pusę keturių ryto, aš tapau paaugliu. Tačiau tą įvykį pramiegojau. Parpiau miegmaišyje, patiestame ant grindų tuščiame naujųjų mūsų namų kambaryje kitame šalies gale.
Benas Tomlinas trylika metų buvo vienturtis sūnus. Bet nuo šiol jo gyvenimas pasikeis. Nuo šiol Tomlinai turės naują šeimos narį vardu Zanas.
Zanas – tikrų tikriausia šimpanzė. Tačiau Tomlinai jį augins kaip sūnų, o Benas mokys jį gestų kalbos. Kas galėtų pagalvoti, kad šimpanzei pavyks tapti ne tik pilnaverčiu šeimos nariu, bet ir tikru Beno broliu? Na, pusiau broliu.
Jaudinanti istorija apie žmonių ir šimpanzės draugystę patiks ir mylintiems gyvūnus, ir norintiems įtraukiančio bei širdį paliečiančio pasakojimo.

Siurbt-šliurpt 23. Dulkių siurblys puola. Salah Naoura

siurbt sliurpt 23 dulkiu siurblys puola Nuo tada, kai Piteliai įsigijo dulkių siurblį „Siurbt-šliurpt 23“, Laura su Robertu nebeatpažįsta savo mamos. Ji kaip apsėsta siurbia viską, kas pasitaiko kelyje, nuo dulkelės iki sodo pavėsinės. Kas gi jai pasidarė? Ir kas tie baltieji ponai, iš savo baltų lagaminėlių traukiantys ne tik valymo reikmenis, bet ir lašiukus auksiniuose buteliukuose?
Vaikai drauge pasiryžta atskleisti abejotinos firmos „Švaruolis“ paslaptį ir patenka į didžiulės dykumos imperijos spąstus.

Šakniukų metai. Sibylle von Olfers

šakniuku metai ziema pavasaris vasara ruduoVokiečių rašytoja ir iliustratorė Sibylle von Olfers yra mylima visame pasaulyje. Jos piešiniai šilti, pilni švelnumo, meilės, gyvenimiškos magijos, o iliustracijas lydintys tekstai – itin jautrūs bei teigiami. „Šakniukų metai: žiema, pavasaris, vasara, ruduo“ – klasikinė istorija apie metų laikų kaitą. Leidinys skirtas 3-7 metų vaikams, tačiau pasakojimas ir „Art nouveau“ stiliaus piešiniai sužavės bet kokio amžiaus skaitytoją. Knyga dvelkia pagarba pavasariui, atgimimui, jaunystei, džiaugsmui ir Motinai Žemei.
Šakniukais šioje knygoje vadinami augalai, kurie čia sužmoginti ir yra panašūs į mažus vaikus. Šakniukai žiemą praleidžia miegodami po žeme. Pavasarį jie atsibunda ir ima bruzdėti: siuva naujas ryškias sukneles, valo ir spalvina vabalus bei drugelius. Sulaukę vasaros mažyliai žaidžia žaliuose laukuose, maudosi šiltuose tvenkiniuose, bėgioja pievose, o spalvotą rudenį grįžta pas Motiną Žemę, kuri pasveikina juos savo namuose ir vėl paguldo į lovą.
Autorė Sibylle von Olfers nepaprastai jautriai vaizduoja kaip keičiasi metų laikai ir kaip kiekvienas sezonas daro įtaką gamtos būtybių gyvenimui. „Šakniukų metai: žiema, pavasaris, vasara, ruduo“ – edukacinė knyga, kuri padės vaikams paaiškinti pavasario, vasaros, rudens ir žiemos sąvokas, o kartu tai ir miela pasaka apie draugus šakniukus ir pasaulį, kuriame gyvename.
Sibylle von Olfers (pilnas vardas Maria Regina Angela Hedwig Sibylla von Olfers) gimė 1881-ais metais, Vokietijoje. Jos tėvas buvo patarėjas sveikatos klausimais, gamtos žinovas ir rašytojas. Tėvo sesuo, kuri taip buvo rašytoja ir tapytoja, padarė didžiulę meninę įtaką dukterėčiai. Būtent teta išmokė mergaitę piešti augalus ir gyvūnus. Sibylle buvo laikoma subtilia, intelektualia mergina, kuri labai anksti atskleidė savo aistrą menui. Būdama septyniolikos mergina išvyko pas tetą į Berlyną, kur ir toliau mokėsi piešti. Sibylle von Olfers savo grožiu traukė ne vieną gerbėją, tačiau atsisakiusi turtingų ir kilmingų jaunuolių santuokos pasiūlymų ji tapo vienuole. Taip pat Sibylle dirbo dailės mokytoja, piešė ir rašė knygas vaikams. „Šakniukų metai: žiema, pavasaris, vasara, ruduo“ – garsiausias jos kūrinys, pasirodęs 1906-tais metais. Iš viso autorė sukūrė devynias iliustruotas knygeles vaikams.

Tinklas. Sara Allegrini

tinklas kaip isgelbeti ta kuris nenori butiItalų autorė Sara Allegrini sukūrė psichologinį trilerį paaugliams „Tinklas: kaip išgelbėti tą, kuris nenori būti išgelbėtas?“. Emocinga istorija atspindi dabartinio jaunimo realijas – paaugliai nevertina paprasčiausios duonos ir dažniausiai įsivaizduoja, kad jų turimi dalykai yra savaime suprantami.
Pagrindiniai knygos veikėjai galėtų būti pavadinti „sunkiais“ vaikais. Netikėtai trys jaunuoliai atsiduria tamsiame ir nepažįstamame miške. Vieta nuošali, aplinkui nė gyvos dvasios. Taip pat jie neturi maisto, vandens, telefonų, interneto ir kitų įprastame gyvenime savaime suprantamų dalykų. Kodėl jie atsirado tokioje vietoje? Pirminė reakcija – pyktis. Ar čia kažkoks tėvų pokštas? Vėliau atsėlina baimė. Miesto vaikai miške nesijaučia saugūs, nežino ką daryti. Ar tai bausmė, už tai, kad jaunuoliai savo gyvenimą siekė nugyventi paviršutiniškai ir visapusiškai save žalodami? Romano pradžia primena romaną apie serijinį žudiką bei jo žaidmėlius.
Visgi, yra asmuo, kuris lyg ir padeda jaunuoliams, nors niekada nepasirodo. Jis palieka raštelius ir priverčia paauglius užsidirbti naudingų, išgyvenimui reikalingų dalykų. Pamažu knygos „Tinklas: kaip išgelbėti tą, kuris nenori būti išgelbėtas?“ atmosfera kinta. Tai psichologinė istorija priverčianti nagrinėti giliausius žmogaus jausmus ir iš naujo įvertinti savo gyvenimo vertybių skalę. Autorė priverčia pamąstyti ir apie tai, kad paauglio pyktis ir atžarumas neretai slepia kančias, kurių suaugusieji nepastebi, arba tiesiog nenori matyti. Vidinė kova, nuoskaudos, atleidimas – tik kelios knygoje nagrinėjamos temos.
„Tinklas: kaip išgelbėti tą, kuris nenori būti išgelbėtas?“ yra pasakojama iš trijų jaunuolių perspektyvos. Tai įtaigi ir pamokanti knyga, kuri priverčia prisiminti, kiek daug dalykų mes laikome savaime suprantamais ir nevertiname.
Sara Allegrini gimė 1978-tais metais, Italijoje. Autorė baigė filosofijos studijas ir nuo 2004-tų metų dėsto filosofiją ir psichologiją aukštosiose mokyklose. Taip pat ji veda skaitymo, vaidybos bei kūrybinio rašymo užsiėmimus mokyklose. Rašydama knygą „Tinklas“ ji rėmėsi savo profesine patirtimi. Autorė teigia, kad mokytojos darbas jai padėjo nustatyti tam tikro mokinių elgesio ir įpročių šaltinius. „Tinklas“ yra trečioji autorės knyga paaugliams. Rašytoja yra laimėjusi Italijos Bancarellino premiją, kuri yra skiriama už geriausias knygas vaikams.

Ūkė Pūkė randa išeitį. Zane Zusta

ūke puke randa iseitiSu Ūkės Pūkės nuotykiais mažieji Lietuvos skaitytojai jau pažįstami iš knygelės „Ūkė Pūkė grįžta namo“. „Ūkė Pūkė randa išeitį“ – tai antroji knyga apie smalsią ir išmintingą pelėdžiukę. Šįkart Ūkė Pūkė moko vaikus, kad nėra padėties be išeities. Jei negali pakeisti aplinkybių, pakeisk požiūrį, ir išeitis tikrai atsiras. Štai tokia paprasta, bet ne prasta pelėdžiukės išmintis.
Autorė Zanė Zusta dirba samdoma žurnaliste, rašo vaikams ir suaugusiesiems. Latvijoje jos knygos jau tapo bestseleriais. Istorijose apie Ūkę Pūkę žaismingai atskleidžiama gyvenimo išmintis.
Knyga nominuota Latvijos geriausios knygos vaikams apdovanojimui. Knygos rinkinyje yra smagi istorija, edukacinė pamoka bei šešėlių teatro lėlė.
Knygos leidimas finansuotas pagal ES programą „Kūrybiška Europa“. Knyga išleista įgyvendinant projektą „Knygos ateities lyderiams“.

Vaisių šventė. Gerda Muller

vaisiu svente„Vaisių šventė“ - spalvingai iliustruota, daug žinių suteikianti knyga vaikams apie uogas ir vaisius – vietinius bei egzotinius, jų žiedus, sėklas, augimo ypatybes.
Pagrindinė knygos „Vaisių šventė“ veikėja – mieste gyvenanti Sofi. Kaime ji turi dėdę, tetą ir pusbrolį Mišelį, pas kuriuos mielai važiuoja vasaromis ir patiria įvairiausių nuotykių. Vieną vakarą Mišelis pasiūlo suorganizuoti vaisių šventę – priraško uogų, vaisių, švieselėmis išpuošia kiemą, pakviečia panašaus amžiaus čia vasarojančių vaikų, groja gitara ir kartu linksmai leidžia laiką.

Vienaragių akademija. Eiva ir žvaigždė. Julie Sykes

vienaragiu akademija eiva ir vaigzdeEiva su Žvaigžde mokosi Vienaragių akademijoje ir labai džiaugiasi savo gražiuoju darželiu, kuriame pačios augina stebuklingus augalus!
Kai pradingsta vienaragių gyvybę palaikančios dangiškos uogos, Eiva su Žvaigžde neabejoja, kad gali padėti. Vienaragių stebuklingos galios ima nykti, todėl draugės privalo rasti daugiau tų ypatingų uogų!

Viljamas Ventonas. Kn. 3, Orbuliatoriaus agentas. Bobbie Peers

viljamas ventonas 3 orbuliatoriaus agentas„Viljamas Ventonas 3. Orbuliatoriaus Agentas“ - trečioji vienos populiariausių vaikų knygų serijos Norvegijoje dalis!
Po šimto metų pertraukos didysis Londono laikrodis netikėtai sustojo.
Tai gali reikšti tik viena – Orbuliatoriaus Agentas vėl čia.
Ir jis ieško geriausio pasaulyje kodų šifruotojo – Viljamo Ventono.
Išbandymai Himalajuose iš Viljamo pareikalavo daug energijos ir sunkių sprendimų, tačiau berniukas po truputį atsigauna, o slogios nuotaikos rimsta. Dabar Viljamas labiausiai laukia, kada galės keliauti atgal į Posthumanistinių tyrimų institutą ir susitikti su Iskija. Tik proga sugrįžti pasitaiko gerokai anksčiau, nei tikėtasi: kažkas įsilaužia į Ventonų šeimos namus ir jiems tenka sprukti.
Sugrįžus į institutą daug kas atrodo kitaip: senosios kartos įrenginius pakeitė nuolat koridoriais šmirinėjantys ir visus sekantys naujieji robotai, į institutą pilnais autobusais kasdien plūsta vis daugiau kandidatų, o vadovas Fricas Gofmanas elgiasi labai įtartinai. Ir dar tas visų patyliukais šnibždamas Orbuliatoriaus Agento vardas... Kas jis toks? Ir kodėl visų akys krypsta tiesiai į Viljamą? Negi jis ir vėl pakliuvo į bėdą?..

Vytautas Didysis Žalgirio arenoje. Tomas Dirgėla

vytautas didysis algirio arenojeTomas Dirgėla yra vaikų labai mylimas rašytojas. Jo detektyvinė serija „Domas ir Tomas“ turi daugybę gerbėjų, o vaikai nuolat klausinėja, kada gi pasirodys kita dalis! Šį kartą autorius mažuosius skaitytojus pabandys sudominti Lietuvos istorija ir pristato linksmą nuotykių knygą „Vytautas Didysis Žalgirio arenoje“.
Vieni vaikai mėgsta lietuvių kalbą, bet ne matematiką. Kiti dievina kūno kultūrą, muziką ir fiziką, bet raukosi, kai reikia mokytis anglų kalbos ar geografijos. Na, o Matas mėgsta absoliučiai visus dalykus išskyrus istoriją. Berniukui ji visai nesiseka, o mokytojos paklaustas kas yra paleolitas bei mezolitas jis atsako, kad paleolitas yra liga, o mezolitas – vaistai. Nieko nuostabaus, kad istorijos mokytoja Kleopatra paskambina mamai ir pasako, kad Matui būtų pravartu išvažiuoti į istorinę klasės ekskursiją. Siaubas! Ekskursija su istorijos mokytoja jau ir taip baisiau nei baisu, o mama dar liepia pasiimti ir jaunesniąją sesutę Emą.
Taigi, pilnas autobusas mokinių išsiruošia į Trakus. Kelionėje vyksta tradiciniai žaidimai, pavyzdžiui, gardėsių konkursas. Mokytoja šaukia ant vaikų ir bando padeklamuoti Maironio eilėraštį. Kaip suprantate, istorijos pradžia jau daug žadanti. Tačiau rimčiausi nuotykiai prasideda tada, kai Matas su Ema Trakų pilyje sutinka tikrą kunigaikštį Vytautą! Jis išvaro visus lankytojus iš savo pilies, susidraugauja su Matu bei jo sesute ir susiruošia ieškoti karūnos, kurios taip laukė tada, kai dar buvo gyvas.
Draugai iš Trakų pilies nusibels net iki Kauno „Žalgirio“ arenos, o jiems ant kulnų lips amžinas Vytauto Didžiojo priešas Jogaila. O šiam padeda geriausias Mato draugas Feliksas. Dabar jie skirtingose pusėse, bet gal draugystė nugalės? Nuotykių netrūks!
Tomas Dirgėla pasakoja, kad šia knyga jis norėjo vaikus sudominti istorija. Jiems Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikai atrodo tolimi ir nebeįdomūs. Tačiau naujai ir žaismingai pateikti istoriniai faktai gali sužadinti smalsumą.
Tomas Dirgėla gimė 1989-tais metais. 2013-tais metais jis Lietuvos edukologijos universitete baigė lietuvių kalbos filologijos studijas. Tomas dirbo mokytoju Lukiškių kalėjime, vėliau tapo „Vaikystės sodo“ darželio auklėtoju. Autorius karjerą tęsė rengdamas straipsnius žurnalams, o dabar rašo knygas vaikams, bei veda radijo laidą. Šiuo metu Tomas Dirgėla yra parašęs jau keturiolika knygų.