Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
              Vaikų erdvė

2015 pavasario gimtadieniai

gimtadieniaiBalandžio 2-oji - bene reikšmingiausias gimtadienis viso pasaulio pasakų mylėtojams, vaikams ir suaugusiems, vaikų literatūros gerbėjams ir tyrinėtojams. Pasveikinkime didįjį Hansą Kristianą Anderseną, danų rašytoją su 210-uoju gimtadieniu ir švęskime Tarptautinę vaikų knygos dieną! Nors H. K. Andersenas parašė ne vieną teatro pjesę, romanų, eilėraščių, pasaulyje pirmiausia žinomas kaip pasakų ir istorijų knygų kūrėjas. Jo pirmoji pasakų knyga „Pasakos, pasektos vaikams" pasirodė 1835 metais, taigi ir ji švenčia jubiliejų. Lietuvių kalba pirmą kartą išleistos rašytojo „Pasakos" 1895 metais - taip pat jubiliejus. Iš viso Lietuvoje sulaukta apie 23 įvairių leidimų. Iš originalo - danų kalbos pirmasis laidimas pasirodė 2003 metais. Tai pasakų, laiškų, autobiografijos ir dienoraščių fragmentų rinkinys „Dvylika iš pašto karietos". Kitas pasakų rinkinys verstas iš originalo kalbos ir iliustruotas nuostabiomis suomių dailininkės Kaarinos Kailos akvarelėmis pasirodė 2014 metais.

gimtadieniaiTaip pat balandžio mėnesį galime švęsti trijų siaubų ir fantazijos istorijų kūrėjų gimtadienius. Vienas jų - anglų rašytojas ir scenaristas Anthony Horowitzas. Jo gimtadienis balandžio 5 dieną. Nemažai berniukų pamėgo A. Horowitzo knygą „Pasvilusių padų mokykla" ir jos tęsinį „Nešventasis Gralis" bei į mokiniams rekomenduojamų perskaityti knygų sąrašą įtrauktą „Velnią ir jo berniuką". O kas mėgsta detektyvus su fantazijos prieskoniu - skaito jo knygas apie paauglį Aleksą Raiderį - „Audrašauklis" ir „Puanblanas". Apie bebaimį Aleksą Raiderį sukurtas ir meninis filmas.

 

gimtadieniaiNyderlandų rašytojas Paulas van Loonas balandžio 17 dieną švenčia savo šešiasdešimtmetį. P. van Loonas už savo knygas gavo daugiau kaip 30 tarptautinių apdovanojimų. Garsiausios iš jų - „Siaubų autobuso" serijos knygos. Ir Lietuvoje šios siaubų istorijos keliauja iš rankų į rankas, vaikai nekantriai laukia tęsinių. O 2013 metais lietuviškai pasirodė ir kita rašytojo knyga - fantastinė nuotykių istorija „Raveleinas", kurioje Narsiais Raiteliais virtę vaikai ieško atsakymų į neįveikiamas mįsles, įtemptomis minutėmis nuoširdžiai kvatojasi ir vėl sutelkę savo magiškąsias galias siekia galutinio tikslo.

gimtadieniaiGegužės 14 dieną turime dar vieną siaubų ir fantazijos istorijų kūrėjo jubiliejų - penkiasdešimtmetį švenčia airių rašytojas Eoinas Colferis. Šis rašytojas pagarsėjo knygų serija apie Artemidą Faulą. Lietuvių kalba išleistos 3 serijos knygos: „Artemidas Faulas", „Artemidas Faulas. Įvykis Arktyje" ir „Artemidas Faulas. Amžinybės kodas". Taip pat lietuviškai galime skaityti jo romanus paaugliams „Benis ir Omaras", „Norų sąrašas".