2016-aisiais švenčiame net 7 Hanso Kristiano Anderseno medalininkų gimtadienius!!! Todėl pirmiausia juos ir paminėsime. 1906 metų kovo 4 dieną gimė olandų kilmės amerikiečių rašytojas ir iliustruotojas, daugelio apdovanojimų laureatas Meindertas de Jongas. Lietuvių kalba išleista jo apysaka „Gandralizdis ant stogo". Kovo 12 dieną 80-tąjį gimtadienį būtų šventusi amerikiečių rašytoja Virginia Hamilton, kuri parašė apie 30 knygų vaikams ir jaunimui. deja, lietuvių kalba jos knygų nėra išleista. Su devyniasdešimtmečiu gegužės 31 dieną galėtume pasveikinti vokiečių rašytoją, vertėją Jamesą Krüssą, jo populiariausias kūrinys - „Timas Taleris arba Parduotas juokas". Iš viso rašytojas sukūrė keliasdešimt apysakų, apsakymų, eilėraščių ir paveikslėlių knygų. 70-metį rugsėjo 11 dieną švenčia anglų dailininkas, paveikslėlių knygų kūrėjas Anthony Browne′as, kuris Anderseno medalį gavo 2000 metais. Jo knygų lietuvių kalba irgi kolkas nėra.
Spalio mėnesį turime net 3 Anderseno medalininkus! Spalio 13 dieną 80-metį švenčia australų dailininkas ir rašytojas Robertas Ingpenas, kurio iliustruotos knygos - „Vėjas gluosniuose", „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas", „Piteris Penas ir Vendė", „Džiunglių knyga" bei kt. džiugina ir Lietuvos vaikus. Tą pačią dieną ir taip pat 80-metį švenčia austrų rašytoja Christine Nöstlinger, parašiusi per 100 knygų. Lietuvos vaikai su malonumu skaito jos apysakas apie Gretutę Zakmajer, „Šalin agurkų karalių", „Pirmadienį viskas kitaip", „Ateina šuo" ir kitas. Po dienos, spalio 14-ąją su tokiu pat jubiliejumi sveikiname šveicarų rašytoją Jürgą Schubigerį, kuris Anderseno medalį pelnė 2008 metais. Jį išgarsino knyga „kai pasaulis dar buvo jaunas". Lietuvoje išleista jo apysaka „Mama, tėtė, aš ir ji" bei kartu su Franzu Hohleriu parašytos šmaikščios pasaulio sukūrimo istorijos „Pati pradžia".
O dabar kiti gimtadieniai, pradedant sausio mėnesiu. Sausio 13-ąją 90-tąjį gimtadienį švenčia anglų rašytojas Michaelas Bondas, gimęs 1926 metais. Tai garsaus ciklo apie meškiuką Pedingtoną, kuris savo vardą gavo nuo geležinkelio stoties pavadinimo, autorius. Iš viso yra 26 šio ciklo knygos, o lietuvių
kalba išleista pirmoji - „Meškiukas, vardu Pedingtonas", taip pat 6 iliustruoti pasakojimai skaityti prieš miegą „Smagiausios Pedingtono istorijos patiems mažiausiems".
Lygiai po dienos, sausio 14-ąją, net 130-tie metų sukaktį švenčia kitas amerikiečių rašytojas ir iliustruotojas Hughas Loftingas. Jis išgarsėjo visame pasaulyje keturiolikos knygų ciklu apie nuostabųjį daktarą Dolitlį, kuris mokėjo susikalbėti su gyvūnais. Lietuvių kalba išleistos aštuonios šio ciklo dalys. ir be abejo, dauguma vaikų ir suaugusiųjų su pasimėgavimu žiūrėjo amerikiečių kino kūrėjų filmą „Daktaras Dolitlis" bei jo tęsinius.
Tą pačią dieną, tik skirtingais metais gimė ir du lietuvių rašytojai. 110-tąjį gimtadienį švenčia Liudas Dovydėnas, knygų „Katino sodas", „Gyveno kartą karalius", „Jaujos pasakos" ir kitų autorius. O su šešiasdešimtmečiu sveikiname gamtininką, aplinkosaugininką, rašytoją, fotografą Selemoną Paltanavičių. Jis parašė apie 40 knygų vaikams, dauguma jų - pažintiniai kūriniai apie gamtą, pasakos ir istorijos. Knyga „Velniukas ir vieversiukas" išrinkta geriausia metų vaikų knyga.
Sausio 23 deiną galime pasveikinit dailininką, profesorių Rimvydą Kepežinską, kuriam sukanka 60 metų. Jo nuotaikingas iliustracijas galime išvysti daugiau kaip dvidešimtyje Gintarės Adomaitytės, Jono Avyžiaus, Donaldo Biseto, Michaelio Endės, Juozo Erlicko, Sigito Gedos, Vytės Nemunėlio, Giannio Rodario, Martyno Vainilaičio, Ramutės Skučaitės ir kitų autorių sknygų, kalendorių. 2014 metais jo ir Audros Baranauskaitės sukurta knyga „Pelikanas Pranas ir taksas Antanas" išrinkta metų knuyga mažiausiems skaitytojams.
Prieš 230 metų, vasario 24 dieną gimė žmogus, kuriam turime būti dėkingi už daugelį senųjų klasikinių pasakų, surinktų ir užrašytų Vokietijos žemėse. Tai jo dėka mus pasiekė Snieguolė, Miegančioji gražuolė, Batuotas katinas, Mėlynbarzdis, karalaitis-Varlė ir kiti pasakų herojai. Tai Wilhelmas Grimmas, vokiečių kalbininkas, tautosakininkas, pasakininkas, jaunesnysis iš dviejų brolių Grimmų. Kartu su broliu Jacobu išleido dviejų tomų pasakų rinkinį „Vaikų ir namų pasakos", kurias žino daugelis pasaulio vaikų.
balandžio 30 dieną 70-tąjį gimtadienį švenčia garsus švedų dailininkas, vaikų knygų rašytojas ir iliustruotojas Svenas Nordqvistas, juokingų istorijų apie ūkininką Petsoną ir jo draugą katiną Findusą kūrėjas. Lietuvoje išleistos 7 istorijos, pagal šias knygas statomi animaciniai filmai ir kuriami kompiuteriniai žaidimai. Dailininkas iliustravo ir kitas labai populiarias Jujjos ir Tomo Wieslanderių knygeles vaikams apie Mamulę Mū ir Varną.
Gegužės 15 dieną 160 metų galėtų švęsti amerikiečių rašytojas Frankas Lymanas Baumas, visame pasaulyke žinomų istorijų apie Ozo šalį autorius. Lietuvoje keletą kartų išleista jo pirmoji ciklo knyga „Nuostabusis Ozo šalies burtininkas". Tikriausiai ne vienas matė sukurtą vaidybinį filmą pagal šią istoriją arba Keistuolių teatro muzikinę pasaką „Geltonų plytų kelias".
1866 metų liepos 28 dieną gimė anglų rašytoja ir iliustratorė, paveikslėlių knygų pradininkė Beatrix Potter, sukūrusi 25 knygų ciklą „Triušis Petriukas". be pagrindinio veikėjo triušio, istorijose gyvena daug kitų mažų gyvūnėlių. Šiemet rašytojai būtų 150 metų. Pirmoji pasaka apie triušį Petriuką pasirodė 1902 metais, lietuvoje - 1998-aisiais. O 2010 metais pasirodė visus kūrinius aprėpiantis net 400 puslapių rinkinys „Pasakos".
Rugsėjo 13 dieną, lygiai prieš 100 metų gimė norvegų kilmės anglų rašytojas Roaldas Dahlas. Vaikams parašė 18 apysakų-pasakų ir tris eilėraščių rinkinius. Lietuvoje visi jaunieji skaitytojai žavisi jo knygomis „Raganos", „Denis pasaulio čempionas", „Stebuklingieji Džordžo vaistai", „Džeimas ir milžiniškas pesikas", „DGM", „Nuostabusis ponas Lapinas"... O istorijas „Čarlis ir šokolado fabrikas" bei „Matilda" ne tik skaitė, bet ir žiūrėjo puikias ekranizacijas su garsiais Holivudo aktoriais.
Gana solidų jubiliejų - 190 metų lapkričio 24 dieną švenčia italų vaikų literatūros klasikas Carlo Collodi, kurį mes pažįstame kaip apysakos-pasakos apie medinuką, kuris norėjo tapti berniuku, „Pinokis" autorių. Šis kūrinys priklauso pasaulinės vaikų liteartūros istorijai. Lietuvoje knyga susilaukė 6 leidimų, pirmą kartą išleista 1926 metais. Apie medinuką Pinokį sukurtas ne vienas animacinis ir menini filmas.
Visus 2016 metų vaikų rašytojų, dailininkų, vertėjų gimtadienius galite rasti žurnale „Rubinaitis", 2015 metų trečiajame numeryje, o žurnalas jūsų laukia Vaikų literatūros skyriuje :)