Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
              Vaikų erdvė

knygos Naujos knygos knygos  

Gaudyk naujieną

gaudyk naujiena

Su Tarptautine vaikų knygos diena!

plakatas bal 2aiBalandžio 2-ąją, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Panevėžyje, J. Miltinio dramos teatre apdovanoti geriausių ir reikšmingiausių 2013 metų vaikų bei paauglių knygų kūrėjai. Šiemet Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriaus sudarytos ekspertų komisijos skyrė premijas už geriausias ir reikšmingiausias 2013 metų vaikų ir paauglių knygas devyniose kategorijose. SVEIKINAME GERIAUSIUS IR DŽIAUGIAMĖS KARTU!

Geriausia metų vaikų bei paauglių knyga – Danguolės Kandrotienės Spintos istorijos" (Terra publica) – paskirta Prano Mašioto premija;

Geriausia metų pažintinė knyga vaikams – Gražinos Sviderskytės „Darius ir Girėnas. Istorija ir legenda" (Baltos lankos);

Geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams – Mariaus Zavadskio „Pirštinė" (Versus aureus);

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas vaikams – Rūtos Jonynaitės išversta Andreaso H. Schmachtlo „Tilda Kruopelytė. Draugai iš Erškėtrožių tako: Tildos, Ruperto, Molės ir bičiulių nuotykiai" (Gimtasis žodis);

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas paaugliams – Eglės Kumžaitės išversta Melvino Burgesso „Vilko kauksmas" (Gimtasis žodis);

Gražiausia metų knyga – Marijos Smirnovaitės iliustruotas lietuvių liaudies pasakų rinkinys „Aukso kirvukas" (Nieko rimto) – paskirta Domicelės Tarabildienės premija;

Stilingiausiai iliustruota metų knyga paaugliams – Andriaus Seselsko „Vilniaus padavimai" (Nieko rimto);

Reikšmingiausias metų debiutas – Neringos Vaitkutės „Vaivorykščių arkos" (Nieko rimto);

 

Vinco Aurylos premija – už Prano Mašioto gyvenimo ir kūrybos aktualizavimą – Redai Tamulienei.
Laureatams įteikti IBBY Lietuvos skyriaus diplomai ir piniginės premijos.

Taip pat paskirtos dvi Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtos Vaikų literatūros premijos:

Rašytojai Linai Žutautei premija skirta už kūrybą vaikams, o viešajai įstaigai Rašytojų klubas – už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą.

 

LAIŠKAS PASAULIO VAIKAMS
Siobhán Parkinson

Skaitytojai dažno rašytojo klausia, kaip jis rašo – iš kur jo kūriniai atsiranda. Iš mano vaizduotės, atsako rašytojas. Na taip... ko gero, linkteli galvom skaitytojai. Bet kur toji jūsų vaizduotė, iš ko ji susideda, ar kiekvienas ją turi?
Na, sako rašytojas, ji, be abejo, yra mano galvoje ir susideda iš vaizdų, žodžių ir prisiminimų, iš kitų kūrinių ir žodžių atgarsių, iš daiktų ir melodijų nuotrupų, minčių, veidų, baisenybių, iš formų, žodžių, judesių, iš žodžių ir bangų, iš arabeskų ir peizažų, iš žodžių ir kvapų, jausmų, spalvų, iš rimų, iš trakštelėjimų ir švilpesių, iš skonių ir energijos pliūpsnių, iš mįslių, vėjelio dvelksmo ir iš žodžių. Ir visa tai sūkuriuoja, skamba ir mainosi, ir plūduriuoja, ir nusėda, ir įmintijama, ir galvą suka.

Be abejo, vaizduotę turime visi – kitaip juk negebėtume svajoti. Tačiau vaizduotė vaizduotei nelygu. Virėjo vaizduotėje turbūt daugiausia yra skonio, dailininko – spalvų ir formų. O rašytojo vaizduotėje vis dėlto daugiausia yra žodžių. Skaitytojų ir klausytojų vaizduotė irgi grįsta žodžiais. Rašytojo vaizduotė kuria ir pina mintis, garsus, balsus, charakterius ir įvykius, taigi jo kūrinys susideda ne iš ko kito, o iš žodžių, batalionais žygiuojančių per knygos puslapius. Tada pasirodo skaitytojas, ir tie batalionai atgyja. Žodžiai tebėra knygos puslapiuose ir vis dar primena batalionus, bet tuo pat metu jie jau siautėja skaitytojo vaizduotėje, ir dabar jau skaitytojas pina žodžius tarpusavy, o kūrinys rutuliojasi jo galvoje, kaip ką tik rutuliojosi rašytojo galvoje.

Štai kodėl skaitytojas kūriniui toks pat svarbus kaip ir rašytojas. Paprastai kūrinys turi tik vieną autorių, t. y. rašytoją, o skaitytojų – šimtus arba tūkstančius, gal net milijonus. Jie skaito kalba, kuria kūrinys parašytas, arba galbūt kitomis kalbomis, į kurias jis išverčiamas. Kūrinys be rašytojo neatsiranda, o be tūkstančių skaitytojų iš viso pasaulio jis neišgyventų visų savo gyvenimų, kuriuos išgyvena.
Visus to paties kūrinio skaitytojus sieja kažkas bendra. Kiekvienas jų atskirai, o tam tikra prasme ir visi kartu jie iš naujo sukuria rašytojo vaizduotės jau pagimdytą istoriją. Šis veiksmas tuo pat metu yra asmeniškas ir viešas, individualus ir kolektyvinis, intymus ir visuotinis.
Galbūt tai geriausias iš visų žmonijos veiksmų.

Nesiliaukime skaitę!

Iš anglų kalbos vertė Kęstutis Urba

Siūlome skaityti

knyga

  • Tomas Dirgėla „Valerijonas ir Jonas gelbėja pasaulį“                                                                                                Tomas Dirgėla „Valerijonas ir Jonas gelbėja pasaulį“. TOMAS DIRGĖLA – populiariausias lietuvių vaikų rašytojas, kurio knygos leidžiamos pakartotinai ir verčiamos į užsienio kalbas, o vaikai tiesiog eina iš proto dėl jo detektyvinės serijos „Domas ir Tomas"! Rašytoją vaikai atpažįsta net gatvėje ir būtinai pasidomi būsimomis knygomis ar paprašo bendros nuotraukos. Skaityti daugiau
  • 1

Siūlyk knygą

Perskaitei labai įdomią ir gerą knygą, kuri paliko neišdildomą įspūdį? Nekantrauji pasidalinti mintimis apie tai su savo draugais, bendraklasiais, o gal su tėveliais ir mokytojais? Pasiūlyk šią knygą mūsų svetainės lankytojams! Parašyk apie ją taip, kad visi norėtų perskaityti. Gal tai bus tik keletas eilučių ar vienas sakinys su šauktuku, o gal puikus nedidelis aprašymas... Nesvarbu kiek teksto ir minčių sudėsi į pagiriamąjį žodį mėgstamai knygai, svarbu pasidalinti skaitymo džiaugsmu su kitais ir pratęsti knygos kelionę į kitas rankas. Be to, bus smagu susirasti bendraminčių, kurie galbūt tau pasiūlys kitą gerą knygą mūsų svetainėje. Rašyk vaikai@psvb.lt

Apsilankyk

   Apsilankyk

Kviečiame aplankyti Vaikų erdvėje (III a.) veikiančią Pasvalio miesto ir rajono mokyklų piešinių-plakatų piešimo konkurso „Renkuosi kvėpuoti laisvai“ dalyvių parodą, skirtą Tarptautinei nerūkymo dienai!

nerukyk.jpg1

nerukyk.jpg26

 

Sveikiname

2023 metų gimtadieniai!

1923 m. sausio 7 d. gimė rašytojas, pedagogas, trumpojo eilėraščio meistras Anzelmas Matutis (tikr. Matulevičius). Vaikams išleido per 30 eiliuotų knygų. Mirė 1985 m. rugsėjo 21 d.
1913 m. sausio 17 d. gimė prozininkas, 1935 m. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus premijos laimėtojas Vytautas Tamulaitis. 1944 m. pasitraukė iš Lietuvos, nuo 1948 m. gyveno Kanadoje.

1933 m. sausio 26 d. gimė vienas žymiausių lietuvių vaikų poetų Martynas Vainilaitis. Dirbo Moksleivio, Genio, Žvaigždutės redakcijose, išleido daugiau kaip 30 eilėraščių, eiliuotų pasakų ir poemų knygų.

1943 m. vasario 4 d. gimė poetas, dramaturgas, vertėjas, publicistas, daugelio premijų laureatas Sigitas Geda. Vaikams išleido pjesių rinkinį Dainuojantis ir šokantis mergaitės vieversėlis (1981), pasaką Pelytė Sidabrytė (2004) ir 12 eilėraščių knygų. 1953 m. kovo 3 d. gimė rašytojas Juozas Erlickas, rašantis poezijos, prozos ir dramos kūrinius.

1923 m. liepos 1 d. gimė poetas, vertėjas Kostas Kubilinskas. 1973 m. rugsėjo 19 d. gimė dailininkė, knygų iliustruoja ir paveikslėlių knygų kūrėja, IBBY Lietuvos skyriaus narė Ieva Babilaitė.

1973 m. spalio 3 d. gimė dailininkė, knygų iliustruotoja ir rašytoja, IBBY Lietuvos skyriaus narė Lina Žutautė. 2010 m. debiutavo autorine knyga Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas. Paveikslėlių knygos su Kake Make labai išpopuliarėjo.

1953 m. spalio 28 d. gimė pedagogė, rašytoja, IBBY Lietuvos skyriaus narė Vilė Vėl (tikr. Vilija Dailidienė).

 

Tai įdomu

Įdomūs faktai apie knygas ir skaitymą

Atsargiai – vagys! Labiausiai vagiama knyga iš bibliotekų yra Gineso rekordų knyga!

Rekordų knyga. Gineso rekordų knyga yra pavadinta alaus įmonės savininko Arthur Guinness (1725–1803) vardu. 1954 metais išleista knyga greitai pradingo iš alaus barų, o viešam pardavimui ji pirmą kartą išleista 1955 metais.

Balandžio 23-oji. Tarptautinė knygos ir autorinių teisių diena švenčiama nuo 1995 –ųjų metų balandžio 23 dieną. Ši diena buvo pasirinkta, nes tai yra garsių rašytojų – Migelio de Servanteso ir Viljamo Šekspyro mirimo diena.

Rašomoji mašinėlė. Pirmoji knyga, kuri buvo išleista tekstus parašius nebe ranka, o rašomąja mašinėle, yra Marko Tveno „Tomo Sojerio nuotykiai“. Pirmą kartą knyga išleista 1876 metais.

Biblioteka – rekordininkė. Seniausia įkurta ir vis dar veikianti biblioteka yra Vatikano apaštalinė biblioteka. Jos pradininku laikomas penkioliktojo amžiaus viduryje valdęs popiežius Mikalojus V, kuris, beje, garsėjo kaip humanistas ir bibliofilas. Bibliotekos ištakos, manoma, siekia dar senesnius laikus.

J. K. Rowling knygą „Haris Poteris“ atmetė dvylika leidyklų, kol galiausiai išleisti sutiko „Bloomsbury“.

 Užuomarša. Ilgiausiai skaityta bibliotekoje išduota knyga yra Stephen Leacock „Sunshine Sketches of al Little Town“. Ji buvo surasta 1998 metais Kanadoje, o išduota… 1916 metais. Taigi, užmaršus skaitytojas ją „skaitė“ 82 metus.

Ech, nuobodu… Manoma, kad skaitytojas, pradėjęs skaityti naują knygą, vidutiniškai dėmesį praranda aštuonioliktame puslapyje.

Šaltinis: prieiga per internetą čia

Renginių akimirkos            renginiai

Kūryba

  • Piešiniai
  • Giedrės eilėraščiai
  • Hario eilėraščiai
  • Jokūbo eilėraščiai
  • Evos eilėraščiai

Keletas kūrybinių darbelių, kuriuos autoriai mums atsiuntė anksčiau, o piešiniai – iš paliktų bibliotekoje po parodų, padovanotų vaikų literatūros skyriui ar šiaip užsilikusių

Skaityti daugiau