Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
              Vaikų erdvė

knygos Naujos knygos knygos  

Gaudyk naujieną

gaudyk naujiena

Su Tarptautine vaikų knygos diena!

plakatas bal 2aiBalandžio 2-ąją, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Panevėžyje, J. Miltinio dramos teatre apdovanoti geriausių ir reikšmingiausių 2013 metų vaikų bei paauglių knygų kūrėjai. Šiemet Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriaus sudarytos ekspertų komisijos skyrė premijas už geriausias ir reikšmingiausias 2013 metų vaikų ir paauglių knygas devyniose kategorijose. SVEIKINAME GERIAUSIUS IR DŽIAUGIAMĖS KARTU!

Geriausia metų vaikų bei paauglių knyga – Danguolės Kandrotienės Spintos istorijos" (Terra publica) – paskirta Prano Mašioto premija;

Geriausia metų pažintinė knyga vaikams – Gražinos Sviderskytės „Darius ir Girėnas. Istorija ir legenda" (Baltos lankos);

Geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams – Mariaus Zavadskio „Pirštinė" (Versus aureus);

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas vaikams – Rūtos Jonynaitės išversta Andreaso H. Schmachtlo „Tilda Kruopelytė. Draugai iš Erškėtrožių tako: Tildos, Ruperto, Molės ir bičiulių nuotykiai" (Gimtasis žodis);

Reikšmingiausias ir meniškiausias metų vertimas paaugliams – Eglės Kumžaitės išversta Melvino Burgesso „Vilko kauksmas" (Gimtasis žodis);

Gražiausia metų knyga – Marijos Smirnovaitės iliustruotas lietuvių liaudies pasakų rinkinys „Aukso kirvukas" (Nieko rimto) – paskirta Domicelės Tarabildienės premija;

Stilingiausiai iliustruota metų knyga paaugliams – Andriaus Seselsko „Vilniaus padavimai" (Nieko rimto);

Reikšmingiausias metų debiutas – Neringos Vaitkutės „Vaivorykščių arkos" (Nieko rimto);

 

Vinco Aurylos premija – už Prano Mašioto gyvenimo ir kūrybos aktualizavimą – Redai Tamulienei.
Laureatams įteikti IBBY Lietuvos skyriaus diplomai ir piniginės premijos.

Taip pat paskirtos dvi Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtos Vaikų literatūros premijos:

Rašytojai Linai Žutautei premija skirta už kūrybą vaikams, o viešajai įstaigai Rašytojų klubas – už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą.

 

LAIŠKAS PASAULIO VAIKAMS
Siobhán Parkinson

Skaitytojai dažno rašytojo klausia, kaip jis rašo – iš kur jo kūriniai atsiranda. Iš mano vaizduotės, atsako rašytojas. Na taip... ko gero, linkteli galvom skaitytojai. Bet kur toji jūsų vaizduotė, iš ko ji susideda, ar kiekvienas ją turi?
Na, sako rašytojas, ji, be abejo, yra mano galvoje ir susideda iš vaizdų, žodžių ir prisiminimų, iš kitų kūrinių ir žodžių atgarsių, iš daiktų ir melodijų nuotrupų, minčių, veidų, baisenybių, iš formų, žodžių, judesių, iš žodžių ir bangų, iš arabeskų ir peizažų, iš žodžių ir kvapų, jausmų, spalvų, iš rimų, iš trakštelėjimų ir švilpesių, iš skonių ir energijos pliūpsnių, iš mįslių, vėjelio dvelksmo ir iš žodžių. Ir visa tai sūkuriuoja, skamba ir mainosi, ir plūduriuoja, ir nusėda, ir įmintijama, ir galvą suka.

Be abejo, vaizduotę turime visi – kitaip juk negebėtume svajoti. Tačiau vaizduotė vaizduotei nelygu. Virėjo vaizduotėje turbūt daugiausia yra skonio, dailininko – spalvų ir formų. O rašytojo vaizduotėje vis dėlto daugiausia yra žodžių. Skaitytojų ir klausytojų vaizduotė irgi grįsta žodžiais. Rašytojo vaizduotė kuria ir pina mintis, garsus, balsus, charakterius ir įvykius, taigi jo kūrinys susideda ne iš ko kito, o iš žodžių, batalionais žygiuojančių per knygos puslapius. Tada pasirodo skaitytojas, ir tie batalionai atgyja. Žodžiai tebėra knygos puslapiuose ir vis dar primena batalionus, bet tuo pat metu jie jau siautėja skaitytojo vaizduotėje, ir dabar jau skaitytojas pina žodžius tarpusavy, o kūrinys rutuliojasi jo galvoje, kaip ką tik rutuliojosi rašytojo galvoje.

Štai kodėl skaitytojas kūriniui toks pat svarbus kaip ir rašytojas. Paprastai kūrinys turi tik vieną autorių, t. y. rašytoją, o skaitytojų – šimtus arba tūkstančius, gal net milijonus. Jie skaito kalba, kuria kūrinys parašytas, arba galbūt kitomis kalbomis, į kurias jis išverčiamas. Kūrinys be rašytojo neatsiranda, o be tūkstančių skaitytojų iš viso pasaulio jis neišgyventų visų savo gyvenimų, kuriuos išgyvena.
Visus to paties kūrinio skaitytojus sieja kažkas bendra. Kiekvienas jų atskirai, o tam tikra prasme ir visi kartu jie iš naujo sukuria rašytojo vaizduotės jau pagimdytą istoriją. Šis veiksmas tuo pat metu yra asmeniškas ir viešas, individualus ir kolektyvinis, intymus ir visuotinis.
Galbūt tai geriausias iš visų žmonijos veiksmų.

Nesiliaukime skaitę!

Iš anglų kalbos vertė Kęstutis Urba

Siūlome skaityti

knyga

  • Tomas Dirgėla „Valerijonas ir Jonas gelbėja pasaulį“                                                                                                Tomas Dirgėla „Valerijonas ir Jonas gelbėja pasaulį“. TOMAS DIRGĖLA – populiariausias lietuvių vaikų rašytojas, kurio knygos leidžiamos pakartotinai ir verčiamos į užsienio kalbas, o vaikai tiesiog eina iš proto dėl jo detektyvinės serijos „Domas ir Tomas"! Rašytoją vaikai atpažįsta net gatvėje ir būtinai pasidomi būsimomis knygomis ar paprašo bendros nuotraukos. Skaityti daugiau
  • 1

Siūlyk knygą

Perskaitei labai įdomią ir gerą knygą, kuri paliko neišdildomą įspūdį? Nekantrauji pasidalinti mintimis apie tai su savo draugais, bendraklasiais, o gal su tėveliais ir mokytojais? Pasiūlyk šią knygą mūsų svetainės lankytojams! Parašyk apie ją taip, kad visi norėtų perskaityti. Gal tai bus tik keletas eilučių ar vienas sakinys su šauktuku, o gal puikus nedidelis aprašymas... Nesvarbu kiek teksto ir minčių sudėsi į pagiriamąjį žodį mėgstamai knygai, svarbu pasidalinti skaitymo džiaugsmu su kitais ir pratęsti knygos kelionę į kitas rankas. Be to, bus smagu susirasti bendraminčių, kurie galbūt tau pasiūlys kitą gerą knygą mūsų svetainėje. Rašyk vaikai@psvb.lt

Apsilankyk

   Apsilankyk

Bibliotekos Vaikų erdvėje (III a.) eksponuojama Pasvalio muzikos mokyklos ankstyvojo ir pradinio dailės ugdymo programos mokinių kūrybinių darbų paroda „Mano svajonių pavasaris“.
Mokytoja Aurelija Valiukaitė. Taip pat Kviečiame aplankyti Vaikų erdvėje (III a.) eksponuojamą kūrybinių darbų parodą „Gėlių vaikai“. Autorė Saulė Kaulinytė.
Kviečiame apsilankyti!

2024 balandis

paroda

 740 x 523

Sveikiname

2024 metų gimtadieniai!

1974 m. sausio 3 d. gimė Mykolo Romerio universiteto profesorius, rašytojas fantastas Justinas Žilinskas. Knyga Gugis – girių kaukas ir žmonių draugas – reikšmingiausias 2006 m. vaikų ir paauglių literatūros debiutas. Jaunimo lektūrai artima jo knyga KGB vaikai (2012). 50 m.
1984 m. sausio 6 d. gimė grafikos dizainerė, jaunosios kartos knygų iliustruotoja Agnė Nananai (tikr. Kananaitienė, Sutkutė). Iliustravo Jono Mačiukevičiaus, Stepo Zobarsko, Dalios Dilytės, Vilės Vėl, Raimondo J. Nabus knygų vaikams 40 m.

1954 m. birželio 2 d. gimė vienas žymiausių šiuolaikinių vaikų knygų kūrėjų, dailininkas ir rašytojas, IBBY Lietuvos skyriaus narys Kęstutis Kasparavičius. Per tris dešimtmečius parašė ir iliustravo daugiau kaip 50 knygų vaikams, kurios išleistos daugiau kaip 20 kalbų.

1964 m. rugpjūčio 8 d. gimė viena ryškiausių šiuolaikinių vaikų ir paauglių rašytojų, pedagogė ir edukuotoja Ilona Ežerinytė. Daugiausia apdovanojimų pelnė romanas Sutikti Eidą (2016) – IBBY Lietuvos skyriaus išrinktas geriausia metų knyga ir apdovanotas Prano Mašioto premija, 2018 m. įtrauktas į IBBY Garbės sąrašą.

1954 m. gruodžio 3 d. gimė literatūrologas, vaikų literatūros dėstytojas Vilniaus universitete (1978–2019), ilgametis žurnalo Rubinaitis vyr. redaktorius (1994–2021), IBBY Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkas (1993–2018) Kęstutis Urba.

1914 d. rugpjūčio 9 d. gimė švedų kilmės suomių rašytoja ir dailininkė Tovė Jansson. Sukūrė populiariuosius Muminukus, apie juos parašė 9 knygas ir daugybę komiksų.

 

Tai įdomu

Prieš 140 metų – 1884-aisiais – išėjo Marko Twaino Heklberio Fino nuotykiai.

Prieš 130 metų – 1894-aisiais – pasaulį išvydo Rudyardo Kiplingo Džiunglių knyga.

Prieš 120 metų – 1904-aisiais – Beatrix Potter sukūrė Pasaką apie triušiuką Benjaminą ir Pasaką apie dvi negeras peles, Jamesas Matthew Barrieʼis išleido pjesę apie Piterį Peną, o Žemaitė – Rinkinėlį vaikams.

Prieš 110 metų – 1914-aisiais – Selma Lagerlöf išleido knygą Portugalijos karalius, Edgaras Riceʼas Burroughsas – Tarzaną.

Prieš 90 metų – 1934-aisiais – gimė Merė Popins, t. y. pasirodė pirmoji Pamelos Travers ciklo apie legendinę auklę dalis; sukurtas ančiuko Donaldo personažas.

Prieš 70 metų – 1954-aisiais – Astrida Lindgren išleido knygą Mijo, mano Mijo, Tovė Jansson – Baisus vidurvasaris; išėjo dvi pirmosios R. R. R. Tolkieno trilogijos Žiedų valdovas dalys, Williamas Goldingas parašė pirmąją savo knygą Musių valdovas.

Prieš 60 metų – 1964-aisiais – išleista Astridos Lindgren knyga Mes Varnų saloje, Roaldo Dahlo Čarlis šokolado fabrike, Vytauto Petkevičiaus Gilės nuotykiai Ydų šalyje.

Prieš 40 metų – 1984-aisiais – pasirodė Vytautės Žilinskaitės knyga Kelionė į Tandadriką, Kęstutis Kasparavičius iliustravo pirmąją knygą vaikams, pirmąkart išleista Simono Daukanto apysaka Rubinaičio Peliūzės gyvenimas.

Prieš 30 metų – 1994-aisiais – pasaulį išvydo Edgaro Valterio Puokiai ir Tiinos bei Sinnikos Nopolų Šiaudinukė ir Veltinukė.

1994 m. gruodžio mėnesį išleistas pirmasis žurnalo Rubinaitis numeris.

Šaltinis: prieiga per internetą čia

Renginių akimirkos            renginiai

Kūryba

  • Piešiniai
  • Giedrės eilėraščiai
  • Hario eilėraščiai
  • Jokūbo eilėraščiai
  • Evos eilėraščiai

Keletas kūrybinių darbelių, kuriuos autoriai mums atsiuntė anksčiau, o piešiniai – iš paliktų bibliotekoje po parodų, padovanotų vaikų literatūros skyriui ar šiaip užsilikusių

Skaityti daugiau